Polimerlerin tekstil yardımcısı olarak kullanımlarının incelenmesi
The investigation of some polymers as textile auxiliaries
- Tez No: 151782
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN SERİNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ POLIMERLERIN TEKSTİL YARDIMCISI OLARAK KULLANIMLARININ İNCELENMESİ Nihan ŞİMŞEK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ KİMYA ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Osman SERİNDAĞ Yılı : 2004, Sayfa : 53 Jüri: Prof. Dr. Osman SERİNDAĞ Prof. Dr. Selahattin SERİN Doç. Dr. Osman BABAARSLAN Bu çalışmada, tekstilde pamuk elyafina katyonik gruplar kazandırılarak, elyaf ile boyar madde arasındaki iyonik etkileşimin artması, boyanın elyafa daha fazla çekimi incelenmiştir. Böylelikle, aynı renk boyama için daha az boya harcanması ve elyafa ilgisi az olan boyaların da elyafa bağlanması ile yıkama haslık değerlerinin artması gözlenmiştir. Diğer taraftan, formaldehit bazlı buruşmaz apre maddesi, dimetil dihidroksietilen üre yerine bazı polikarboksilik asitlerin kullanımı ve buruşmaz apre özelliklerinin karşılaştırmaları yapılmıştır. Buruşmaz apre test sonuçlarına göre bütan tetra karboksilik asit ile daha iyi açı değerleri elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Elyaf, Boyar madde, Yıkama haslık değerleri,Buruşmaz Apre, Dimetil dihidroksi etilen üre
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS INVESTIGATION OF SOME POLYMERS AS TEXTILE AUXILIARIES Nihan ŞİMŞEK DEPARTMENT OF CHEMISTRY INSTITUE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Osman SERİNDA? Year : 2004, Pages : 53 Jury: Prof. Dr. Osman SERİNDA? Prof. Dr. Seîahattin SERİN AssocProf. Osman BABAARSLAN In this study, Ionic effects are increased between fiber and dye groups when cationic groups are gained to the cotton fibers, so, pick up values of dyes increase. So the washing fastness values are increased, according to the dyes that's affinity are low, are adsorbed on the cotton and catching the same strength dyeing with low concantration of dyeing recipe.On the other hand, replace polycarboxylic acids as a anticreasing agent to the formaldehyde based anticreasing agent dimethyl dihydroxyethylene urea and anticreasing properties are checked. According to test results, butane tetra carboxylic acid's anticreasing property is beter than dimethyl dihydroxy ethylene urea. Key Words t Fiber, Dye, Washing fastness values,Anticreasing,Di methyl dihydroxy ethylene urea II