Maliyet yönetimi açısından lojistik köy faaliyetlerinin TMS/TFRS'ye göre muhasebeleştirilmesi
Cost management and accounting transactions of the freight villages' operatings within TMS/TFRS
- Tez No: 364709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin etkisini gittikçe artırmasıyla birlikte ulusal ve uluslararası pazarlarda yoğun rekabet ortamı meydana gelmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte taşıma sistemlerinde oluşan gelişmeler işletmeler için bütün dünyayı bir pazar haline getirmiştir. Böylece lojistik faaliyetlerin önemi gittikçe artmıştır. Lojistik faaliyetlerin maliyetlerini düşürmek ve kentlere verdiği olumsuz etkilerden arındırmak üzere lojistik köylerin kurulması planlanmış ve hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada son derece önemli amaçlara sahip lojistik köylerin bir muhasebe dönemi içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetlerin muhasebeleştirilmesi incelenmiştir. TMS/TFRS kapsamında lojistik köylerde oluşabilecek mali işlemler çerçevesinde muhasebeleştirme işlemleri yapılmıştır. Anahtar Kelimeler 1. Lojistik 2. Lojistik Köy 3. Maliyet Yönetimi
Özet (Çeviri)
In recent years, an ever increasing impact of globalization, intense competition in the domestic and international markets has occurred. With improving technology and developments in transport systems for businesses has brought the whole world into a market. Thus, the importance of logistics activities increased significantly. To reduce the cost of logistics activities and given to the city free of adverse effects to the establishment of the logistics park was planned and implemented. In this context, this study is extremely important goals of the logistics park in an accounting period accounting of its activities was investigated. IAS / IFRS financial transactions that may occur in the villages under the logistics accounting procedures were performed in the framework. Keywords 1. Logistics 2. Freight Villages 3. Cost Management