20. yüzyıl batı sanatında kadın ve kimliği
Woman and woman identity in western art at 20th century
- Tez No: 364947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bireyin 'ben'liğinin oluşumunu, yaşanılan toplumla içine doğulan ailenin çok etkisi olduğu gibi yaşanılan zamanın da kuşkusuz çok büyük bir rolü vardır. 'Üzüm, üzüme baka baka kararır' atasözünde belirtildiği gibi insanlar da çevresinden çok etkilenir. Batıdaki sanatçıların dünya savaşları sırasında ve sonrasında çok cesur olmasının en büyük sebebi de insanların gerçek bir korkuyla yüzleşmesindendir. Bu korkuyla yüzleşme insanları daha cesur olmaya itmiştir. Nasıl ki insan cesur olmadan, dürüst olamayacağı gibi sanatçı da korkularıyla yüzleşmeden salt bir gerçeği aramaya kalkışamaz ve bu çalışmadaki amaç sanat yapıtıyla, sanatçı arasında kurulan köprünün, sanatın ta kendisi olduğu üzerinedir. Sanatçı her şey den önce bir insandır. Ancak, kreatif aktarımın gücüyle beraber herhangi bir vatandaştan ayrılır. Onun dili kitleler tarafından takip edilebilir. Nesnel veya öznel olan sanat eserini üreten sanatçının kim olduğu ve yapıtını, nasıl ve neden aktardığı üzerine çalıştım. Kadın ve kimliği üzerine çalışan bazı sanatçılar konu gereği kadını objeleştirirken, kimi de ilhamlaştırıyor. Sanatçıların yoğunlaştığı konulara el atarken, kimi sanatçıların hayatlarından örneklerle, kimilerinin yapıtlarındaki ezberler ile aktarımlarını açıkladım. Modern sanatın (1870-1970) nasıl bir ataerkilliğe sahip olduğunu, kadın kimliğini sadece erkeklerin anlattığı dönem de nasıl ve neden aktardıklarını açıklarken, kadın sanatçıların eserlerin de kadın kimliğine nasıl değindiklerini belirttim. Çağdaş sanatta (1970- ) ise kadın kimliği konularını ele alan sanatçıların nasıl konulardan bahsettiklerini anlattım. Bu dönemde yapılan kadın kimliği üzerine yapılan çalışmalarda seksüellik, cinsel istismar, annelik ve aile gibi konulara neden değinilmek zorunda olduğunu açıkladım. Feminizmden oldukça faydalanırken, modern sanatta erkek sanatıyla kadın sanatını ayrı tutup, çağdaş sanatta kadın-erkek ayrımı yapmadan, sanatta bir olduklarını vurguladım. Modern sanatta kadın ve erkek sanatının ayrılığının nedenleri zaman ve toplum görüşüyle alakalıdır. Özellikle birinci ve ikinci dünya savaşının etkilerinden kaynaklı sanat marketinin yavaşça değişimiyle, feminizm ile beraber batı sanatı çağdaş sanata geçmiştir. Çağdaş sanatta kadın ve erkek sanatçıların kadın ve kimliği üzerine aktarımlarını aynı kümede anlatmamın sebebi, batı sanatının 21nci yüzyıla geçiş sürecinde, feministlerin eşitlik çığlıklarının yavaşça çığlığın ötesine geçip, nesnel görüşte oldukça yol kat etmelerindendir.
Özet (Çeviri)
An individual's personality is formed not only through the society and the family the individual is born into, but also the time frame in which we he/she live in. Just as the saying“if you lie down with dogs you will rise up with fleas”people are influenced with their surroundings. The reason behind bold courage of Eastern artists during and following the world wars is the fact that such artists were faced with a real element of fear. This primal fear has inclined them to be bold. Just as man cannot be honest without courage, an artist cannot search for absolute truth without facing his/her deepest fears. In this work the purpose is to state that the bridge between the artist and the work of art is art in its very self. An artist is human after all, nevertheless, with the power of creative conveyance differs his/herself from any other member of the public. The artists tongue can be followed by the masses. I worked to identify how and why an artist conveys his/her work of art objective or subjectively. Some artists that work on women and their identity have objectified women and some have portrayed them divine and wholly. Whilst laying hands on the work artist focused on, I have explained the work these artist put through. Some through their own life experiences and some through solid stereotypes and dogmas. I have tried to explain the male-domination of Modern art (1870-1970) and how and why it has been a portrayal of women through the perspective of men. Moreover, I have tried to show how female artists adressed femininity through their own work of art. Subsequently, I wrote about artists of Contemporary art (1970-) and the issues they struggled to emphasize on their work concerning the identity of women: why they had to adress issues such as sexuality, sexual abuse, maternity and family. Through capitalising highly on feminism, separating male and female modern art and without discriminating male-female work in contemporary art, I placed emphasis that each work is in unison in terms of absolute art. In modern art, the difference between male and female work is related with time and the point of view of society. Especially through the impact of world wars 1&2, with feminism the art market has shifted to contemporary art from eastern art. The reason behind my description of male and female contemporary artists work on female identity in the same cluster is because through the shift process of eastern art during the 21st century feminists cry for equality have moved beyond and come a long way in terms of objective opinion.