Hekimin hukuki sorumluluğundan doğan davalar
Malpractice cases
- Tez No: 934661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ SERKAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Hekimin hukuki sorumluluğu konusunda uygulamada geçmişten bu yana önemli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yetkililerce bu sorunlar farkında olunmakta ve çözüm noktasında gayret gösterilmekteyse de henüz adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmiş değildir. Bu durum yalnızca ülkemiz için değil diğer ülkeler için de benzer şekildedir. İşbu çalışmamızda konuya ilişkin mevcut sorunlar, malpraktisin kelime anlamı olan kötü uygulama ifadesinden hareketle ve sorunun çözümünün kendi içerisinde saklı olduğu gözetilerek irdelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda yalnızca hekimlerin değil biz hukukçuların da üzerine düşeni en iyi şekilde yapmaları sorunların çözümü noktasında büyük önem arz etmektedir. Çalışmamızda konunun maddi hukuk boyutu göz ardı edilmeksizin ve usul esasa mukaddemdir vecizesinden hareketle mevcut sorunlar ortaya konmuş ve usul hukuku boyutuyla çözüm önerileri geliştirilmeye gayret edilmiştir. Konuya ilişkin yakın tarihte gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleri, Yüksek Mahkemeler tarafından verilen kararlar ve daha önce yazılmış olan eserler etraflıca incelenmeye çalışılmıştır. Tıp İhtisas Mahkemelerinin kurulması, bilirkişi raporlarındaki hata ve eksikliklerin giderilmesine yönelik somut adımların atılması ve arabuluculuğun etkin şekilde uygulanması başta olmak üzere detaylıca ifade etmeye çalıştığımız önerilerin sorunların çözümüne katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Significant problems have been encountered in practice regarding the legal liability of physicians from the past. Although the authorities are aware of these problems and are making efforts to solve them, a fair and permanent solution has not been reached yet. This situation is similar not only for our country but also for other countries. In this study, we tried to examine the current problems related to the subject, starting from the word malpractice, which means bad practice, and considering that the solution to the problem is hidden within itself. In this context, it is of great importance that not only physicians but also us lawyers or jurists do their part in the best way possible to solve the problems. In our study, without ignoring the substantive law dimension of the issue and based on the maxim that procedural law precedes the substantive law, current problems have been revealed and efforts have been made to develop solution proposals from the procedural law dimension. Recent legislative changes on the subject, decisions made by the Supreme Courts and previously written works have been tried to be examined in detail. It has been concluded that the suggestions we have tried to express in detail, especially the establishment of Medical Specialized Courts, taking concrete steps to eliminate errors and deficiencies in expert reports, and the effective implementation of mediation, can contribute to the solution of the problems.