Bir modern işletme yaklaşımı olarak dünya sağlık ve üçüncü yaş turizmi işletmelerinde müşteri tatmininin rolü: Bolu Karacasu örneği
A modern approach to business and three years as a world health tourism business role of customer satisfaction: Bolu example Karacasu
  1. Tez No: 364993
  2. Yazar: ARZU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. EMİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlıklı yaşamı devam ettirmek amacıyla, insanların ve toplumun sağlığını korumaya yönelik olan termal turizm; pek çok hastalığı tedavi etmek, stres ve bedensel yorgunlukları ortadan kaldırmak ve fiziksel tedavi-bakım özellikleriyle sağlık turizminin en önemli parçalarından biridir. Türkiye'nin turistik ürün çeşitlendirme stratejisi kapsamında geliştirebileceği alternatif turizm çeşitleri arasında sağlık amaçlı olma, tüm yıl yapılabilme, diğer turizm türleri ile entegre olabilme, farklı bölgelere yayılmış olma, konaklama süresinin uzun olması ve termal turizm tesislerinin ortalama doluluk oranı yüksekliği gibi özellikleri ile termal turizm ilk sıralarda yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre ileri yaştaki kişilerin turizm potansiyeli, sağlık turizmi yatırımcıları açısından önemli bir fırsat olarak görülmektedir. Bilhassa gelişmiş ülkelerde insan ömrü tıpta yaşanan gelişmelerle beraber uzamaktadır. Bu sebeple üçüncü yaş grubu turizmi beklentisi içinde olan ülkeler için potansiyeli yüksek bir kitledir. Bu kitlenin tatil seçimi genellikle sıcak ülkeler ve sağlık turizmi hizmetleri doğrultusunda olmaktadır. Çalışmanın temel amacı termal turizm ve üçüncü yaş turizminde müşteri tatminini saptamaktır. Bu doğrultuda Bolu İli Karacasu termal tesislerinde konaklamakta olan 120 müşteriye anket uygulanmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Analizler SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre termal turizm ve üçüncü yaş turizmi kapsamında konaklayan müşteriler tesislerden memnundur. Anahtar Kelimeler, Termal Turizm, Üçüncü Yaş Turizmi, Müşteri Tatmini
Özet (Çeviri)
In order to maintain a healhy life, to protect the health of the people and society of thermal tourism; to treat many diseases, stress and relieves fatigue and eliminating bodily physical treatment-is one of the most important parts of health tourism with care. Turkey's tourist product diversification strategy aimed at extending the scope of alternative types of tourism between health, integrated with other types of imaging, tourism all year, spread out over different zones, thermal tourism facilities in the long duration of the accommodation, and the average occupancy rate for the first time, the thermal tourism with characteristics such as height. According to statistics from the Ministry of health, the tourism potential of advanced age persons, health tourism is seen as an important opportunity for investors. In particular, the developed countries have experienced improvements in human life together. For this reason, third age for countries that are in the age group of the tourism potential of high expectation. This mass is usually hot countries and health tourism holiday selection services is in accordance with. The main purpose of the study of the thermal tourism, and third to determine customer satisfaction the age tourism. In this respect, Bolu Province accommodating 120 customer survey applied to the thermal facilities in Karacasu, and interpreted the results. Analysis made in SPSS 16 the package program. According to the results of the analysis of thermal tourism and customers staying facilities within the scope of the third age tourism. Keywords, Thermal Tourism, Third Age Tourism, Customer Satisfaction