Animals in Saki's short stories within the context of imperialism: A non-anthropocentric approach'
Emperyalizm bağlamında Saki'nin öykülerinde hayvanlar: İnsan merkezli olmayan bir yaklaşım
  1. Tez No: 365036
  2. Yazar: ADEM BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Saki mahlası ile bilinen geç Viktorya ve Edward dönemi İngiliz öykü yazarı Hector Hugh Munro (1870-1916)'nun çeşitli öykü kitaplarından seçilen“Mrs Packletide'ın Kaplanı”(“Mrs Packletide's Tiger”),“Esmé,”“Tobermory,”“Ceza”(“The Penance”),“Masalcı Amca”(“The Storyteller”),“Sredni Vashtar,”“Tepedeki Müzik,”(“The Music on the Hill”),“Gabriel-Ernest”ve“Laura”başlıklı öykülerini,“türcülük”ve“animizm”kavramları ışığında ele alarak yazarın dönemin hakim söylemi olan emperyalizme yönelttiği eleştiriyi incelemektedir. Her ne kadar sömürge sonrası dönem edebiyat kuramlarının etkisiyle dönemin birçok Batılı yazarının emperyalizm yanlısı olduğu ileri sürülse ve bu yazarların eserlerinin emperyalizmi yaydığı iddia edilse de, özellikle bu alanda son zamanlarda türetilmiş olan“Olumsuz Oto-Oksidentalizm”teriminin ışığında Batı'da da emperyalizm karşıtı insanların bulunduğu ve özellikle birçok yazarın emperyalizm eleştirisini eserlerine yansıttığı tartışmaları artmıştır. Bundan dolayıdır ki özellikle İngiliz emperyalizminin zirvede olduğu bir zamanda eserlerinde hayvan karakterlerine sıklıkla yer veren ve hayvan zulmünü açıkça yeren Saki'nin emperyalizmin her türlüsünü, özellikle de hayvanları ve doğal çevreyi hedef alan biçimini açıkça eleştirdiği görülmektedir. Cinsiyetçilik, ırkçılık ve“türcülük”gibi birçok baskı sistemlerinin birbirleri ile yakından ilintili olduğu ve özellikle bunların hepsinin de genel anlamda emperyalizmden büyük ölçüde etkilendiği ve bir taraftan da bu ideolojiyi oluşturduğu göz önüne alındığında bu tür baskı sistemlerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiği meydana çıkmaktadır. Benzeri olan diğer baskı sistemlerini tanımlayan ırkçılık ve cinsiyetçilik terimlerinin modeli üzerinden türetilmiş olan“türcülük”terimi, farklı bir türe ait oldukları için ve bu yüzden de insanlardan alt bir konumda oldukları düşünülen hayvanların ötekileştirilmesini ve insanların ihtiyaçları ve zevkleri için hunharca kullanılmasını tanımlamaktadır. Bundan dolayıdır ki bu tezin birinci bölümünde incelenen“Mrs Packletide'ın Kaplanı,”“Esmé,”“Tobermory,”“Ceza,”ve“Masalcı Amca”öykülerinde, emperyalizm söyleminin bir yansıması olan“türcülük”kavramı tartışılmakta ve yazarın insanların hayvanlara karşı olan türcü yaklaşımlarına getirdiği eleştiri incelenmektedir. İkinci kısımda ise,“Sredni Vashtar,”“Tepedeki Müzik,”“Gabriel-Ernest”ve“Laura”isimli öyküler ise türcü yaklaşımın temel nedenlerinden olan emperyalist ve insan merkezli söylemlerin tersine, doğadaki her şeyin ruhu olduğu ve bundan dolayı da onların yaşam haklarına saygı duyulması gerektiğini savunan“animizm”kavramı ışığında incelenmektedir. Anahtar Sözcükler H.H. Munro, Saki,“Mrs Packletide'ın Kaplanı,”“Esmé,”“Tobermory,”“Ceza,”“Masalcı Amca,”“Sredni Vashtar,”“Tepedeki Müzik,”“Gabriel-Ernest,”“Laura,”Olumsuz Oto-Oksidentalizm, hayvanlar, türcülük, animizm
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the late Victorian and Edwardian British short story writer Hector Hugh Munro (1870-1916), better known by his penname Saki, opposes the dominant imperial discourse of his period and how he criticises it, through the analysis of his short stories“Mrs Packletide's Tiger,”“Esmé,”“Tobermory,”“The Penance,”“The Storyteller,”“Sredni Vashtar,”“The Music on the Hill,”“Gabriel-Ernest”and“Laura”with respect to“speciesism”and“animism.”Although, under the influence of postcolonial theories, most of the writers of the period are claimed to be pro-imperial and advocating and justifying imperialism in their works, especially the introduction of the term“Negative Auto-Occidentalism”has shed light on the fact that there were also anti-imperialist people in the West and especially many writers included the criticism of the imperialism in their works. With respect to the extensive use of animal characters in his short stories and the criticism of the exploitation of animals by human beings, it might be argued that Saki criticised all kinds of imperialism, especially the form of imperialism which targets animals and the natural environment. Various forms of oppression and domination such as sexism, racism and“speciesism”are interrelated with one another, and they are very much influenced by imperialism, as well as being the formative components of this ideology. Coined on the model of other oppression systems,“speciesism”means the marginalisation and the consequent exploitation of animals for human needs and entertainment based on the assumption that animals belong to an inferior species. In this respect, in the first chapter of this thesis, in the analysis of“Mrs Packletide's Tiger,”“Esmé,”“Tobermory,”“The Penance”and“The Storyteller,”“speciesism”as an extension of imperialism is discussed and the author's criticism of speciesist approach of human beings is dealt with. In the second chapter, as opposed to the imperialist and anthropocentric approach, which pave the way for the exploitation of animals, the term“animism,”standing for the idea that each being in the world has a soul and thereby must be respected, is introduced and the stories“Sredni Vastar,”“The Music on the Hill,”“Gabriel-Ernest”and“Laura”are analysed with respect to Saki's tendency towards“animism.”Key Words H.H. Munro, Saki,“Mrs Packletide's Tiger,”“Esmé,”“Tobermory,”“The Penance,”“The Storyteller,”“Sredni Vashtar,”“The Music on the Hill,”“Gabriel-Ernest,”“Laura,”Negative Auto-Occidentalism, animals, speciesism, animism