Sezaryenlerde farklı noradrenalin uygulama yöntemlerinin spinal anestezi sonrası hipotansiyona etkisi
The effect of different noradrenaline administration methods on hypotension after spinal anesthesia in cesarean sections
- Tez No: 892937
- Danışmanlar: PROF. DR. NURÇİN GÜLHAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sezaryenlerde Farklı Noradrenalin Uygulama Yöntemlerinin Spinal Anestezi Sonrası Hipotansiyona Etkisi Amaç: Çalışmamızda spinal anestezi altında sezaryen doğum planlanan olgularda; noradrenalin (NA) farklı uygulama yöntemlerinin maternal hipotansiyonu önleme üzerine etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 18 yaş üstü, ASA II, elektif şartlarda spinal anestezi altında sezaryen planlanan tek gebeliğe sahip 208 terminde gebe çalışmaya dahil edildi. Gebeler kapalı zarf yöntemiyle rastgele 4 gruba (n:52) ayrıldı. Standart aspirasyon profilaksisi ve monitorizasyonu takiben 1 ml/kg/saat Ringer Laktat solüsyonu başlandı. Spinal anestezi 25-gauge Quinke spinal iğne ile L3-4 veya L4-5 aralığından 2-2.2 ml hiperbarik bupivakain ve 15 µg fentanil ile sağlandı. Spinal anesteziden hemen sonra maksimum 1 L olacak şekilde 10 ml/kg Ringer Laktat ile hızlı ko-hidrasyon yapıldı. Çalışma için NA 4 µg/ml olacak şekilde hazırlandı. Grup PB'de (Profilaktik Bolus) spinal anesteziden hemen sonra iv bolus 4 µg çalışma solüsyonu yapıldı ve sonrasında serum fizyolojik (SF) infüzyon 1 ml/dk olarak başlandı. Grup Pİ'de (Profilaktik İnfüzyon) spinal anesteziden hemen sonra 1 ml SF yapılıp sonrasında çalışma ilacı 1ml/dk (4µg/dk) olacak şekilde infüzyon başlandı. Grup TB'de (Tedavi Bolus) spinal anesteziden hemen sonra 1 ml SF sonrasında 1 ml/dk infüzyon SF sonrasında kan basıncı girişin %20 azaldığında 1 ml çalışma solüsyonu ve sonrasında 1 ml/dk SF infüzyonu başlandı. Grup TBI'de (Tedavi Bolus İnfüzyon) spinal anesteziden hemen sonra 1 ml SF sonrasında 1 ml/dk SF infüzyon kan basıncı girişin %20 azaldığında 1 ml çalışma ilacı ve 1 ml/dk çalışma ilacı infüzyon başlandı. Kalp hızı, kan basıncı ve periferal oksijen satürasyonu her 2 dk'da bir intratekal ilacın verilişinden doğuma kadar kaydedildi. Hipotansiyon atakları için tüm gruplarda ilave 4 µg (1 ml) NA uygulandı. Girişe göre %40 ve fazlası ciddi hipotansiyon kabul edilip 15 mg efedrin ile tedavi edildi. Hipotansiyon ve hipertansiyon atak sayısı, bradikardi, bulantı-kusma, titreme, duyusal blok seviyesi, Apgar skorlaması, umbilikal ven (UV) değerleri, intratekal enjeksiyondan doğuma kadar geçen süre, insizyon-doğum, uterin insizyon doğum süreleri kaydedildi. Bulgular: Sistolik ve ortalama kan basınçları 4., 6., 8. dk'da PI Grubu'nda istatiksel anlamlı olarak diğer gruplardan yüksekti (p˂0.05). Sistolik kan basıncı (SAB) 10. ve 12. dk'da TBI ve PI Grubu'nda benzerdi. Hipotansiyon; TB ve TBI Grubu'nda tüm olgularda gözlenirken, PI Grubu'nda diğer gruplara göre anlamlı düşüktü (p˂0,001). Ciddi hipotansiyon oluşan olgu sayısı; TB, TBI ve PB gruplarında PI Grubu'na göre istatiksel anlamlı daha yüksekti (p˂0,001). Hipotansiyon atak sayısı, efedrin gereksinimi ve NA ekstra bolus sayısı; PI Grubu'nda diğer gruplara göre istatiksel anlamlı düşüktü (p˂0,001).
Özet (Çeviri)
The Effect of Different Noradrenaline Administration Methods on Hypotension After Spinal Anesthesia in Cesarean Sections Objective: In our study, in cases planned for cesarean delivery under spinal anesthesia; We aimed to investigate the effectiveness of different administration methods of noradrenaline (NA) on preventing maternal hypotension. Materials and Methods: 208 term pregnant women over 18 years of age, ASA II, who had a single pregnancy planned under spinal anesthesia under elective conditions, were included in the study. The pregnant women were randomly divided into 4 groups (n:52) by the closed envelope method. Following standard aspiration prophylaxis and monitoring, 1 ml/kg/hour Ringer Lactate solution was started. Spinal anesthesia was provided with a 25-gauge Quinke spinal needle through the L3-4 or L4-5 space with 2-2.2 ml of hyperbaric bupivacaine and 15 µg of fentanyl. Immediately after spinal anesthesia, rapid co-hydration was performed with 10 ml/kg Ringer's Lactate at a maximum of 1 L. For the study, NA was prepared as 4 µg/ml. In Group PB (Prophylactic Bolus), iv bolus 4 µg working solution was administered immediately after spinal anesthesia, and then saline (SF) infusion was started at 1 ml/min. In Group PI (Prophylactic Infusion), 1 ml of saline was administered immediately after spinal anesthesia and then infusion was started at 1 ml/min (4µg/min) of study drug. In Group TB (Treatment Bolus), 1 ml of saline followed by 1 ml/min infusion of saline was started immediately after spinal anesthesia, and then 1 ml of working solution and then 1 ml/min of saline infusion was started when the blood pressure decreased by 20%. In Group TBI (Treatment Bolus Infusion), 1 ml of study drug and 1 ml/min of study drug infusion were started when blood pressure of 1 ml/min SF infusion decreased by 20% immediately after spinal anesthesia, followed by 1 ml/min SF infusion. Heart rate, blood pressure, and peripheral oxygen saturation were recorded every 2 min from intrathecal drug administration until delivery. An additional 4 µg (1 ml) of NA was administered in all groups for hypotension attacks. According to the entry, 40% or more severe hypotension was considered and treated with 15 mg ephedrine. The number of episodes of hypotension and hypertension, bradycardia, nausea-vomiting, tremor, sensory block level, Apgar score, umbilical vein (UV) values, time from intrathecal injection to delivery, incision-delivery, uterine incision delivery times were recorded. Results: Systolic and mean blood pressures were statistically significantly higher in the PI Group than the other groups at the 4th, 6th, and 8th minutes (p˂0.05). Systolic blood pressure (SAB) at 10 and 12 min was similar in TBI and PI Groups. Hypotension; While it was observed in all cases in the TB and TBI Group, it was significantly lower in the PI Group compared to the other groups (p˂0.001). Number of cases with severe hypotension; It was statistically significantly higher in the TB, TBI and PB groups than in the PI Group (p˂0.001). Number of episodes of hypotension, ephedrine requirement and NA extra bolus number; It was statistically significantly lower in the PI Group compared to the other groups (p˂0.001).