Sezaryenlerde spinal anestezi sırasında sol yan ve oturur pozisyonların hemodinamik parametrelere etkilerinin karşılaştırılması
The comparasion of haemodynamic parameters effect of left side and sitting position during spinal anesthesia in cesarean
- Tez No: 456061
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda sezaryen operasyonlarında spinal anestezi sırasında hastaya verilen pozisyonun hemodinamiye etkileri ve olası komplikasyonların karşılaştırılması amaçlandı. Etik kurul onayı ve hasta onamları alınan, 18-40 yaşları arası, gebelik haftası ≥37, VKİ 18-30 kg/m2, ASA I-II olan elektif sezaryen operasyonu planlanan 80 gebe çalışmamıza dahil edildi. Damar yolu açılan ve monitörize edilen gebeler, kapalı zarf metodu ile randomize edilerek iki gruba ayrıldı: Spinal anestezi işlemi sırasında sol yan pozisyon verilenler Grup Sol Yan (n=40), oturur pozisyon verilenler ise Grup Oturur (n=40) olarak belirlendi. Lidokain ile lokal anestezi infiltrasyonunu takiben L4-5 aralığından 24 G 88 mm Quincke spinal iğne ile orta hattan yaklaşım tekniği kullanılarak subaraknoid aralığa 8 mg % 0,5 hiperbarik bupivakain ve 25 μg Fentanil uygulandı. Preoperatif dönem, pozisyon sonrası ve spinal blok uygulandıktan sonra 1., 2., 4., 6., 8., 10., 15., 20., 30., 40., 50. ve 60. dk'larda KAH, SKB, DKB ve OKB değerleri kaydedildi. Duyusal blok seviyesi 'pin-prick' testiyle, motor blok seviyesi Bromage skalası ile değerlendirildi. Duyusal blok T4 dermatomuna ulaştığında cerrahi başlatıldı. Grupların KAH, SKB, DKB ve OKB değerleri preoperatif dönem ve pozisyon sonrasında benzerken, Grup Otururda KAH değerleri intratekal enjeksiyon sonrası ilk 10 dk. boyunca, SKB değerleri 1. dk'da, DKB ve OKB değerleri ise 1. ve 2. dk'larda Grup Sol Yan'a göre daha düşük bulundu. Gruplar arasında hipotansiyon sıklığı, ilk hipotansiyon görülme zamanı, ortalama efedrin dozu ve kullanımı açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak; sezaryen operasyonlarında uygulanan spinal anestezide oturur pozisyonun ilk 10 dk. içerisinde hemodinamiyi daha fazla etkilediği, daha sonraki ölçümlerde ise sol yan pozisyon ile benzer olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare of the effects on the hemodynamic variables and possible complications of the patient's position during spinal anesthesia in caesarean section operations. After Ethical Committee approval and patient consent obtained, 18-40 years old, gestational age ≥ 37, BMI 18-30 kg/m2, ASA physical score I-II, 80 pregnant women scheduled to undergo elective cesarean delivery surgery were included in this study. After the insertion of intravenous cannula and standard monitoring, pregnant women were randomly assigned by sealed envelope method into two groups to perform spinal anesthesia in the left lateral decubitus position (Left Side Group, n=40) or sitting position (Sitting Group, n=40). Following local anesthetic infiltration with lidocaine, 8 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine and 25 μg fentanyl was injected intrathecally using with 24 G 88 mm Quincke spinal needle from the L4-5 interval space. HR, SBP, DBP and MBP values were recorded at preoperative period, after the position and 1st, 2nd, 4th, 6th, 8th, 10th, 15th, 20th, 30th, 40th, 50th and 60th min after spinal injection. Sensory block level was assessed with 'pin-prick' test and the level of motor block was assessed by Bromage scale. When sensory block level reaches to T4 dermatome, the surgery was initiated. The HR, SBP, DBP and MBP values of the groups were similar at the preoperative period and after the position. In Sitting Group, HR values at the first 10 min after intrathecal injection, SBP values at the 1st min, DBP and MBP values at the 1st and 2nd min were lower than that of the Left Side Group. There was no significant difference between the two groups in terms of the incidence of hypotension, time to first occurence of hypotension, dose and the use of ephedrine. In Conclusion, while the sitting position within the first 10 min after spinal anesthesia in cesarean section having a greater impact on hemodynamics, the subsequent measurements were found to be similar in both groups.