Elektif jinekolojik cerrahi planlanan hastalarda anestezik hazırlık için yapılan preoperatif tetkiklerin prediktif değerinin retrospektif değerlendirilmesi
The predictive value of preoperative ınvestigations for anesthesia assessment: Retrospective evaluation of patients undergoing elective gynecological surgery
  1. Tez No: 365067
  2. Yazar: BEYZA ÖZLEM CENGE ÇAYLI
  3. Danışmanlar: UZMAN TÜLAY TUNÇER PEKER, YRD. DOÇ. DR. Filiz ALKAYA SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Elektif Jinekolojik Cerrahi Planlanan Hastalarda Anestezik Hazırlık İçin Yapılan Preoperatif Tetkiklerin Prediktif Değerinin Retrospektif Değerlendirilmesi Amaç: Çalışmamızda elektif jinekolojik cerrahi planlanan hasta grubunda istenilen rutin preoperatif tetkiklerin yararlarını ve perioperatif komplikasyonları belirlemedeki prediktif değerlerini belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra 2012 yılında elektif olarak jinekolojik cerrahiye alınan 1327 hasta retrospektif olarak incelendi. Preoperatif test istemleri ve sonuçları belirlendi. Olguların akciğer radyografisi, EKG'si, tam kan sayımı, kanama profili, sodyum, potasyum, aspartat transaminaz, alanin transaminaz, BUN ve kreatinin sonuçları anamnez ve fizik muayene ile birlikte değerlendirildi. ASA skorları kaydedildi. Komplikasyon gelişen hastalar belirlendi. Anormal test sonuçları perioperatif komplikasyona neden olma bakımından analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The Predictive Value of Preoperative Investigations for Anesthesia Assessment: Retrospective Evaluation of Patients Undergoing Elective Gynecological Surgery Purpose: In this study we aimed to determine the benefits and predictive values of routine preoperative investigations in patients undergoing elective gynecological surgery in terms of perioperative complications. Method: After approval of the ethical committee of Süleyman Demirel University, the charts of 1327 patients who underwent elective gynecological surgery at SDU in 2012 were analyzed retrospectively. The ordered preoperative investigations and their results were collected. The chest radiography, ECG, complete blood counts, platelets, coagulation parameters, sodium, potassium, AST, ALT, BUN and creatinine values were evaluated with history and physical examination of the patients. ASA scores were recorded. The complicated patients were identified. Abnormal test results were analyzed for evidence of a complication.