Günübirlik, elektif jinekolojik hastalarda preoperatif anksiyete düzeyinin peroperatif ilaç tüketimi üzerine etkisi
Effect of preoperative anxiety level of elective outpatient gynecologic patients onto peropertive consumption of propofol and fentanyl
- Tez No: 497058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞHAN UTKU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmayla, günübirlik cerrahi operasyon yapılacak kadın hastaların preoperatif anksiyete düzeylerini STAI ölçeğiyle belirlemek ve bu sonuçlarla; hastaların bireysel özellikleri, intraoperatif hemodinami değişiklikleri ve intraoperatif propofol ve fentanil tüketimleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onamı alındıktan sonra; elektif fraksiyone küretaj planlanan, sedoanaljezi uygulanacak 100 günübirlik cerrahi hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu; 18-65 yaş arası, ASA 1-2, gebe olmayan, psikiyatrik veya nörolojik tanısı olmayan hastalardan oluşturuldu. Hastalara operasyon için endikasyon aldıkları gün preanestezik muayeneleri ve STAI-I ve STAI-II ölçekleri yapıldı. Ameliyattan hemen önce hastaların sosyodemografik özellikleri, önceki anestezi deneyimi varlığı, malignite şüpheleri, ASA skorları, preanestezik muayeneden ameliyata kadar ki geçen süre kaydedildi ve tekrardan STAI-I ölçeği uygulanarak operasyona alındı. İntraoperatif dönemde, 0.dk, 3.dk, 5.dk, 10dk ve operasyon sonu vital değerleri ve tüketilen toplam fentanil ve propofol miktarı kaydedildi. Operasyon sonunda preoperatif dönemde yapılan STAI ölçekleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların preanestezik muayene dönemindeki STAI-I skoru ortalaması 44,0 , preanestezik muayene döneminde yapılan STAI-II ortalaması 43,9 , ameliyat öncesi dönemde yapılan STAI-I ortalaması 47,6 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the effect of preoperative anxiety levels onto intraoperative consumption of propofol and fentanyl and hemodynamic changes in elective outpatient patients under sedoanalgesia. Material and Methods: After the approval of ethics committee, 100 female patients included to study who were scheduled to be performed fractional curettage surgery and, who aged between 18 to 65, ASA 1-2, non-pregnant, previous and present any psychiatric or neurological diseases. Of all patients scheduled for operation by their responsible surgeons at the same day with first examination was done. Preanaesthetic evaluation and measurement of the anxiety levels performed with using STAI-I and STAI-II, consecutively. At the day of surgery, we recorded their sociodemographic factors, past anesthesia experience, suspect of malignancy, ASA score, the passing time between the day they had been scheduled for surgery and the day of operation, and we repeated the measurement of anxiety levels with STAI-I Scale. In intraoperative period, we recorded the vital signs and measured the amount of the consumption of propofol and fentanyl.