Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 2010-2017 yılları arasında plasenta perkrata nedeniyle histerektomi yapılan ve organ koruyucu cerrahi uygulanan hastaların morbidite bakımından karşılaştırılması
Comparing the morbidity of patients who underwent hysterectomy and conservative surgery for placenta percrata between 2010 and 2017 in Harran University Faculty ofMedicine, Department of Obstetrics and Gynecology
  1. Tez No: 515576
  2. Yazar: GÜLER ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE GÜL HİLALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Plasenta previa totalis; plasentanın alt uterin segmente yerleşip internal servikal osu tamamen kapatması durumudur.Plasenta previa ile komplike hastalarda en önemli durum yüksek mortalite ve morbidite oranlarına sahip olan plasenta invazyon anomalileridir. Anormal invaze plasentalar, plasentanın uterus kavitesindeki yerleşim alanına normal olmayan biçimde implante olmasını, invaze olmasını kapsayan bir durumdur. Çalışmamızda anormal invaze plasentası olan hastalardan histerektomi yapılan ve seçilmiş uygun uterus koruyucu cerrahi yapılan hastalar morbidite bakımından değerlendirilerek, anormal invaze plasentalarda standart tedavi olan histerektomi yerine uterus koruyucu cerrahinin de hastalara uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza Ocak 2010-Aralık 2017 tarihleri arasında, kliniğimizde plasenta perkrata nedeni ile tedavi gören 131 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 99 tanesine histerektomi uygulanırken 32 hastaya organ koruyucu cerrahi uygulandı. Acil şartlarda peripartum histerektomi uygulanan hastalar, koruyucu cerrahi planlanıp histerektomiye geçilen hastalar ve dosya verilerinde eksiklik bulunan hastalar çalışmamıza dahil edilmedi. Hastaların demografik verileri, jinekolojik ve obstetrik öyküleri, operasyondaki kesi şekilleri, labaratuar parametreleri, yapılan kan transfüzyonları incelendi. Anestezi şekli, vakanın alınma şekli, ek cerrahi müdaheleler, yeni doğan 1. ve 5. dakika apgar skorları, ağırlık, cinsiyetleri, gelişen komplikasyonlar ve yoğun bakım gereksinimleri değerlendirildi. Veriler hastane elektronik arşiv veri tabanı kullanılarak temin edildi. XI Çalışmamızda koruyucu cerrahi uygulanan grupta operasyon süresinin daha kısa olduğu, yoğun bakımda 24 saatten daha fazla kalış ihtiyacının daha az olduğu, kan ve kan ürünleri replasmanının daha az olduğu görüldü. Plasenta perkrata hastalarında erken tanı ve yeterli preoperatif hazırlık çok önemlidir. Hastalar multidisipliner yaklaşımın sunulabileceği, kan bankası ünitesi, erişkin yoğun bakım ve yeni doğan yoğun bakım ünitesi iyi olan tersiyer merkezlere sevk edilmelidir. Türkiye'de doğurganlık hızının en yüksek il olduğu Şanlıurfa ilinde artan gebelik oranları beraberinde riskli gebelikleri de getirir, artan sezaryan sayısı, anormal invaze plasenta sıklığını artırmaktadır. Anormal invaze plasentanın standart tedavisi sezaryan histerektomidir.Fertilitesini tamamlamamış, fertilite arzusu olan seçilmiş hastalarda uygun preoperatif ve postoperatif yaklaşım ile uterus koruyucu cerrahi yapılabilir gibi durmaktadır. Olguların elektif olarak operasyona alınması, preoperatif kan hazırlığı yapılması, multidisipliner ekibin preoperatif hazır olması ve postoperatif yoğun bakım desteği sağlanması gibi alınacak önlemlerin maternal morbidite ve mortalitenin azaltılmasında veya önlenmesinde önemli etkenlerdir.
Özet (Çeviri)
Placenta previa totalis; Placenta is a situation that located in the lower uterine segment and completely closes the internal cervical os. The most important case in patients complicated with placenta previa is placenta invasion anomalies with high mortality and morbidity rates. Abnormal invasive placenta involves invasive involvement of the placenta in the unusual form of placement in the uterine cavity. We aimed to show that uterus preserving surgery can be applied instead of hysterectomy, which is the standard treatment for abnormal invasive placenta, by evaluating morbidity of patients who underwent hysterectomy and selected appropriate uterus preserving surgery for patients with abnormal invasive placenta in our study. Between January 2010 and December 2017, our study included 131 patients who were born with the diagnosis of placenta percreta.Of these 99 patients underwent hysterectomy and 32 patients underwent uterus protective surgery. Patients who underwent peripartum hysterectomy in urgent conditions, patients who underwent hysterectomy with conservative surgery and patients with missing files were not included. Demographic data of the patients, gynecological and obstetric stories, surgical incision patterns, parameters of laboratory, blood transfusions were analyzed. Anesthesia type, incision type, additional surgical interventions, newborn 1st and 5th minute apgar scores, weight, gender, developing complications and intensive care needs were evaluated. The data was procured using the hospital electronic archive database. XIII We observed that the duration of the operation was shorter in the group with uterus preserving surgery, the need for more stay in the intensive care unit was less than 24 hours, and the replacement of blood and blood products was less frequent. Early diagnosis and adequate preoperative preparation is very important especially in placenta percreta patients. Patients should be referred to tertiary centers where a multidisciplinary approach can be offeredwhich has blood bank unit, adult intensive care unit and neonatal intensive care unit with in good condition. Turkey in increasing pregnancy rates with the highest city Şanlıurfa, fertility rate that makes the risk pregnancies, number of caesarean increasing increases the frequency of abnormal placental invasion. The standard treatment of abnormal invasive placenta is cesarean hysterectomy. It seems to be possible to perform uterus preserving surgery with appropriate preoperative and postoperative approach in selected patients who have not completed fertility and have desire for fertility. We believe that the measures to be taken such as elective operation of the cases, preoperative blood preparation, preoperative preparation of the multidisciplinary team and postoperative intensive care support are important factors in reducing or preventing maternal morbidity and mortality.