İşletme bütçeleri ve işletme bütçelerinin beşeri yönü
- Tez No: 36507
 - Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER CİVELEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, yönetim muhasebesi açısından işletme bütçelerini ve işletme bütçesi uygulamasının beşeri yönünü teorik olarak incelemektir. Araştırmanın teorik olması sebebiyle, metod literatür taraması olmuştur. İşletme bütçelerinin gelişmiş batılı ülkelerde, özellikle ABD'de yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yirminci yüzyılın başında Bilimsel Yönetim akımının doğal uzantısı olarak ortaya çıkan işletme bütçeleri, tarihsel gelişimi içerisinde ve hali hazırda, yönetim fonksiyonlarının icrasına yardımcı olan bir yaklaşımdır. Bu fonksiyonlar arasında en çok dikkati çeken planlama, koordinasyon ve kontroldür. Ayrı bir yönetim fonksiyonu olmamasına rağmen, haberleşme ve motivasyon da işletme bütçelerinin katkıda bulunduğu fonksiyonlar arasındadır. Birinci bölümde, işletme bütçeleri, bu fonksiyonlarla birlikte, genel olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, bütçe sürecinde kontrol fonksiyonunun yeri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, bütçe uygulamasından kaynaklanan beşeri problemler ve işletme bütçesinin beşeri yönü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the thesis, from the point of view of management accounting, is to research business budgets and their behavioral aspects. Since the research is theoretical, the research method is based on literature search. It is known that the use of the business budgets is widespread in developed western countries, particularly in the USA. Business budgets arose at the beginning of this century in the USA. As a logical extension of the Scientific Management movement, they have become a major tool to help the implementation of management functions. Planning, coordinating and controlling can be listed as the most outstanding functions among them. Though communication and motivation are not accepted as independent functions, business budgets also support these functions. The aim of the first chapter is to investigate business budgets in general. The second chapter concerns the controlling function in the budgetary process. Finally, the third chapter focuses on human problems which are created by the use of budget, and behavioral aspects of business budgets.