İşletme bütçeleri ve örnek işletmede uygulama
Business budget and an application in a sample company
- Tez No: 124590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İŞLETME BÜTÇELERİ ve ÖRNEK BİR İŞLETMEDE UYGULAMA Ahu ERENOĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Yrd.Dç.Dr. Hasan BAKIR Bu tezin amacı, bütçe çalışması yapan işletmelerin, bütçelerini nasıl bir yol izleyerek oluşturduklarının araştırılmasıdır. İşletme bütçelerinin, işletme amaçlarına ulaşabilmek, faaliyetlerindeki etkinliğin ve verimliliğinin sağlanabilmesi amacıyla yönetim tarafından kullanılabilen bir planlama ve kontrol aracı olması nedeniyle tezin Birinci Bölümünde, planlama ve kontrol kavramları üzerinde durulmuş, planlama ve kontrol süreçleri hakkında bilgi verilmiştir. îkinci ve Üçüncü Bölümde, konunun derinlemesine analizi için gerekli olan, genel teorik altyapı anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci Bölümde, işletme bütçesi kavramının tarihsel gelişimi,“işletme bütçesi”,“bütçeleme”ve“işletme bütçe sistemi”kavramlarının ne ifade ettiği, işletme bütçelerinin, yönetimin temel fonksiyonları ile olan ilişkileri, amaçlan, yararlan ve sınırlan, nasıl sınıflandırıldıkları, hazırlanmalarındaki uyulması gereken temel ilkelerin neler olduğu, bütçelerin organizasyonu, bütçe dönemi, bütçe takvimi ve bütçe el kitabı hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde, işletme bütçelerinin hazırlanma süreci ele alınmıştır. Bu kapsamda, işletme bütçelerinin hazırlanmasında hangi aşamalardan geçileceği, işletme bütçe yapısını oluşturan bölüm bütçeleri, ayrıntılı bir biçimde ele alınmış, bütçelerin birbirleriyle ilişkileri ve bütçe kontrolü üzerinde durulmuştur. Dört bölümden oluşan tezin uygulama kısmı Dördüncü Bölümde yer almaktadır. Dördüncü bölümde, üretim işletmesi olan“X İşletmesi”üzerinde bir uygulama yapılmıştır. Araştırma modeli olarak,“tarama modeli”, veri toplama yöntemlerinden“görüşme yöntemi”ve“belge tarama yöntemi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT BUSINESS BUDGETS and AN APPLICATION IN A SAMPLE COMPANY Business Administration Department Anadolu University, Institute of Social Sciences, September 2003 Advisor: Yrd.Dç.Dr. Hasan BAKIR The aim of thesis is to research which ways are used for forming budgets by the companies that make budgetary work. Since budgets are used as planning and control tools by businesses to reach corporate goals and to ensure effectiveness and efficiency in their activities, the first part of the thesis deals with planning and control concepts and information is given on the process of planning and control. In the second and the third parts, the general theoretic basis, which is necessary for the detailed analysis of the subject, has been explained. The second part deals with the historical development of the budget concept, the meaning of concepts such as“business budget”,“budgetary”and“business budget system”, the relation of business budgets with the main functions of the administration, its purposes, its benefits and boundaries, how budgets are classified, which basic principles are followed in their preparation, the organization of budgets, budgetary period, budgetary calendar and information on budgetary handbook. The third part deals with business budget preparation process. This context discusses in detail, which stages have to be gone through in the preparation of a business budget and the department budget that forms the base of a budget. Third part also discusses the interaction between business budgets and the budget control. The practice part in the fourth and last section of the thesis deals with a business budget application that was carried out on a production plant called“X Plant”.“The scanning model”was used as a research model,“negotiation method”and“document scanning method”have been used for the method of data gathering.