İzole koroner arter ektazisi olan hastalarda EKG bulguları ve ektazinin EKG parametreleri (p-dalgası, Qt, Qtc dispersiyonu) üzerine etkisi
EKG finding in patient with izolated coronary artery ectasia and effect of ectazia on EKG parameters(p-wave,qt,qtc dispersion)
  1. Tez No: 365178
  2. Yazar: BARMAK SEPEHRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET GÜRLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve amaç: Koroner arter ektazisi (KAE), koroner arterlerde tıkayıcı darlık oluşturmadan göğüs ağrısı yapan sebeplerden birisidir. Hastalığın oluşumunda, %50 oranında ateroskleroz sorumlu tutulmaktadır. Yapılan çalışmalarda artan P ve QTc dispersiyonu atriyal ve ventriküler aritmi ve ani ölüm ile ilişkili bulunmuştur. Biz çalışmamızda KAE?li hastaların EKG?lerinde P ve QT , QTc dispersiyonunda artış olup olmadığını ve olursa hastaların aritmi yönünden dikkatle takip edilmelerini vurgulamak istedik . Gereç ve yöntem: Çalışmaya koroner anjiyografide izole KAE tespit edilen 50 hasta (Grup I) ve yaş ve cinsiyet açısından hasta grubu ile benzerlik gösteren normal koroner arterlere (NKA) sahip 50 kontrol bireyi (Grup II) alındı. P dispersiyonu en büyük ve en küçük P değerleri arasındaki fark ve QT, QTc dispersiyonu en büyük ve en küçük QT, QTc değerleri arasındaki fark olarak tanımlandı . Bulgular: Gruplar arası ortalama yaş,cinsiyet, kan basıncı,diyabet, ortalama kalp hızı, Total ve LDL kolesterol anlamlı fark bulunmadan, HDL kolesterol KAE?li hastalarda anlamlı olarak (P: 0.04) kontrol grubundan farklı ve düşük saptandı. İki grup hastaların EKG?lerinin incelemesinde KAE?li hastalarda P dispersiyonu anlamlı olarak (P: 0.001) kontrol grubundan farklı ve KAE?li hastalarda yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Coronary artery ectasia (CAE) is one of the chest pain reasons without causing coronary arterial occlusive stenosis. The most common causes of CAE are atherosclerosis (%50),. Studies have found that increased P wave and QTc dispersion is associated with atrial and ventricular arrhythmias and sudden death. In our study, we wanted to highlight whether there is an increase in P and QT, QTc dispersion in the ECG of the patients with CAE and if there is, patiets must be followed up by attention to arrhythmia. Materials and Methods: 50 patients with isolated CAE on coronary angiography (Group I) and 50 control subjects of similar age and gender with normal coronary arteries (NCA) (Group II) were included in the study. P wave dispersion was defined as the difference between the largest and the smallest P values and QT, QTc dispersion was defined as the difference between the largest and the smallest QT, QTc values. Results: Although there were no significant differences in the age, gender, blood pressure, diabetes, average heart rate, total and LDL cholesterol between the groups, HDL cholesterol was significantly (p = 0.04) different and lower in patients with CAE when compared with the control group. In the ECG examination of the two groups of patients, P wave dispersion was detected significantly (P = 0.001) different and higher in patients with CAE than in the control group.