Türkiye mobilya endüstrisi büyük ölçekli işletmelerin yapısal incelemesi, sorunları ve çözüm önerileri
Furniture industry in turkey large-scale structural analysis of enterprises, problems and solutions
  1. Tez No: 365213
  2. Yazar: FATMA ATASEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR MALKOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Türkiye mobilya endüstrisi büyük ölçekli işletmelerinin yapısı ve sorunları ile bu sorunlara çözüm önerileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla iki kısımdan oluşan ve 65 soruyu içeren araştırma anketi hazırlanmıştır. Buna göre; anketin I. kısmında katılımcıların ve işletmelerin genel özelliklerini belirlemeye yönelik sorular; II. kısmında ise mobilya işletmelerinin sorunlarını belirlemek için 5'li likert tipi ölçekli sorular yer almıştır. Türkiye genelinde 95 büyük ölçekli işletme araştırma kapsamına alınmıştır. Yüz yüze görüşmeler ve e-mail ile iletişimler yapılarak 42 işletmeden alınan anket cevapları değerlendirilerek sonuçlar elde edilmiştir. Bunlara göre; mobilya endüstrisinin en önemli sorununun kalifiye eleman yetersizliği olduğu belirlenmiştir. Bunu; sırasıyla enerji, yasa ve yönetmeliklerdeki eksiklikler, hammadde ve finansman yetersizliği sorunları izlemiştir. Ayrıca, özgün tasarım eksikliği diğer bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Sorunların; üniversiteler, yüksekokullar ve meslek odaların işbirliği ile önemli miktarda giderilebileceği ortaya konulabilir. Ayrıca; işletmeler bütçelerinden daha fazla kaynak ayırarak hizmet içi veya dışı çeşitli kurumların sunduğu eğitimlerden yararlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey furniture industry structure and problems of large-scale enterprises with solutions to these problems to be studied. For this purpose consists of two parts and the research questionnaire containing 65 questions was prepared. Accordingly; Part I of the survey participants and to determine the general characteristics of business questions; II. identify the problems of the furniture business at the 5 point Likert -type scale questions to have taken place . In Turkey face to face interviews with 95 large -scale operation and made contact by e-mail survey responses were received from 42 enterprises. As a result; The most important problem of the furniture industry is a lack of qualified personnel, respectively. This; respectively, energy, deficiencies in laws and regulations, lack of raw materials and financing problems have followed. In addition, the lack of the original design has emerged as a problem other. Problems; universities, colleges, secondary educational institutions and professional associations can be resolved with the cooperation of a significant amount can be demonstrated.