Toplam kalite yönetimine geçiş sürecinde Türkiye mobilya endüstrisinin kalite alt yapısının incelenmesi
An Analysis of quality infrastructures of Turkish furniture industry in a total quality management transition process
- Tez No: 83175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. HÜSEYİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNE GEÇİŞ SÜRECİNDE TÜRKİYE MOBİLYA ENDÜSTRİSİNİN KALİTE ALT YAPISININ İNCELENMESİ Bu araştırma; Türkiye Mobilya Endüstrisinin kalite alt yapısının incelenmesi ve Toplam Kalite Yönetimi 'ne (TKY) geçiş aşamasında yaşanabilecek problemlerin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi uygulanmıştır. Büyüklük ölçeği olarak çalışan sayısı esas alınmıştır. Araştırmanın ana kitlesi belirlenirken Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) büyük ölçekli işletmeler tanımı dikkate alınmıştır. Bu tanıma göre; 25 kişiden fazla işçi çalıştıran işletmeler büyük ölçekli işletmelerdir. 1993 DÎE Genel Sanayi ve İş Yerleri sayımı sonuçlarına göre 25 kişiden fazla işçi çalıştıran mobilya işletmelerinin sayısı 76 'dır. İstatistiksel kontrolde örnek büyüklüğünün ana kitleyi yansıtması için gereken sayının en az 37 işletme olduğu bulunmuştur. Ancak son yıllarda mobilya endüstrisinde gözlenen gelişmeler ve bu gelişmelerin DİE gibi resmi kayıtlara henüz yansımaması dikkate alınarak ulaşılan işletme sayısı arttırılmıştır. Ulaştırılan 89 anketten 46 ankete cevap alınabilmiştir. Katılım oranı % 51,7 olarak gerçekleşmiştir. TKY' ne geçiş sürecinde Türkiye Mobilya Endüstrisi işletmelerinin önemli problemlerle karşı karşıya oldukları görülmektedir. TKY'ne geçişi kısıtlayıcı temel problemlerin; yüksek personel devri, personelde eğitim eksikliği, amaçların tanımlanmamış olması, merkeziyetçi yönetim, strateji eksikliği şeklinde sıralandığı belirlenmiştir. Ayrıca Türkiye Mobilya İşletmelerinde kalite kontrol işleminin öncelikle hammadde girişinde (%91) ve son kontrol noktasında (%87) olarak yoğunlaştığı belirlenmiştir. Araştırmada işletmelerin kalite alt yapıları, TKY'ne geçişlerini engelleyici temel problemler ve konuya bakış açılan belirlenmiş ve problemlerin çözümlerine yönelik öneriler geliştirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN ANALYSIS OF QUALITY INFRASTRUCTURES OF TURKISH FURNITURE INDUSTRY IN A TOTAL QUALITY MANAGEMENT TRANSITION PROCESS This investigation intented to determine the quality infrastructures of Turkish Furniture Industry and its problems Which will occure during the integration of total quality management. The investigation used inquiry method. Number of workers is used to determine the seniority of firms. I considered the constition of REPUBLIC OF TURKEY PRIME MINISTRY STATE INSTITUTE OF STATISTICS (DİE) while specifiying the main mass of investigation. The big firms have more than 25 worker according to DİE' s constitution. According to the manufacturing and trade survey results which was published by DİE in 1993, the number of big companies are 76. Statistical control showed that at least 37 of 76 firms must answer the inquiry form for getting the general characteristics of the main mass. In fact, the number of firms is bigger than 76 now because the result of the investigation of the last years is not on record yet. 89 inquiry forms were send and 46 of them were answered. Eventually participation rate is % 51,7. Total Quality Management transition process of Turkish Furniture Industry's firms will expose to some important problems. These problems Which prevent to pass to Total Quality Management are the high circulation of workers, the lack of worker education, undefined goals, the centralized management, the lack of strategy. In addition the rate of the Turkish Furniture Firms which apply the quality control operation to input is %91, the rate of Turkish Furniture Firms which apply the quality control operation to the last point of control is %87. The Quality infrastructures of firms, the basic problems preventing firms to transform into Total Quality Management, the strategy about the subject of firms were determined, and the suggestions for the solutions of these problems were developed. VII