Büro mobilyası tasarımı ve üretiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and suggestions for office furniture design and manufacture
- Tez No: 449462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET SÖĞÜTLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Industrial Design, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, büro mobilyası tasarım ve üretimi yapan işletmelerde tasarım ve üretim sürecinde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak, Türkiye'nin farklı illerinde faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler arasından tesadüfi yöntem ile seçilen 50 adet işletmenin sorumlularına anket uygulaması yapılmıştır. Uygulanan anket, işletmelerin mevcut yapısal ve hukuki özelliklerini, üretim ve uygulamaya yönelik sorunlarını, tasarım ve pazarlamaya yönelik sorunlarını belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Ankete verilen cevapların frekans sayıları ve yüzdelik değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca, bağımlı değişkenler kapsamında, firmaların ölçek büyüklüğü gibi bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiler Ki Kare ve Tekli Varyans Analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, işletmelerin %58'i büro mobilyası üretim ve tasarımını kârlı bir iş kolu olarak görmekte, müşterilerinin %52'isini mülkiyet sahipleri oluşturmaktadır. Büro mobilyası üretimindeki en büyük zorluğun kalifiye personel yetersizliği olup, firmaların %68'i kendi tasarımlarını üretmekte, tasarımda %64 3D Studio Max programını kullanmakta, tasarım ve üretimini yapılan ürünler ile ilgili müşterilerin %46'sından şikâyet almaktadır. Araştırma kapsamına alınan işletmelerin %30'unun lojistik, %18'inin önceden belirlenen tarihte ürün teslimi yapamamak, %24'ünün tüketicinin bilinçsiz olması ve %28'inin ise teslimattan sonra ürün bedelinin tahsilatının yapılamaması gibi sorunlar ile karşılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of problems and solutions to the identified problems for office furniture design and production in the enterprises was aimed. For this purpose, a questionnaire was conducted to managers of a total of 50 large, medium and small sized-enterprises which were randomly selected in different cities of Turkey. The questionnaire consisted of questions related to existing structural-legal features, production-application and design-marketing problems. Frequency number and ratio of the answers were calculated. In addition, the relationship was determined between dependent and independent variables in respect to scale of enterprises by using Chi Square and Single Analysis of Variance (ANOVA). As a result, it was found that enterprises (58%) see as a profitable business for office furniture design and production. The biggest problem was the lack of skilled workforce in the office furniture design and production, enterprises make their own design (68%) and use 3D Studio Max software (64%) while they receive complaints (%46) from consumers. Enterprises encounter problems in respect to the logistic (30%), product delivery on time (18%), awareness of consumer (24%) and payment process (28%)