Tip 2 Diabetes Mellitus tedavisinde yeni başlanan oral antidiyabetik ajanların vücut kompozisyonuna etkisi
The effect of newly initiated oral antidiabetic agents on body composition in Type 2 Diabetes Mellitus treatment
  1. Tez No: 838477
  2. Yazar: FATMA PINAR ZİYADANOĞLU CEZAİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU, UZMAN EMEL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda, dahiliye polikliniğimizdeki tip 2 diabetes mellitus (T2DM) hastalarına yeni başlanan oral antidiabetik (OAD) tedavilerinin, hastaların 0. ve 6. aylardaki vücut kompozisyonuna etkisini, bioimpedans analizi (BİA) metoduyla belirlemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Nisan 2022-Mart 2023 tarihleri arasında SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran T2DM tanılı ve son iki hafta içinde yeni OAD (metformin, dipeptidil peptidaz-4 inhibitörleri, sülfonilüre, pioglitazon, sodyum-glukoz-kotransporter-2 inhibitörleri) başlanmış olan toplam 60 hasta, prospektif olarak çalışmaya dâhil edildi. İnsülin tedavisi alan hastalar dışlandı. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastaların, 0. ve 6. ay takiplerindeki kan ve idrar tetkikleriyle beraber, TANİTA tartı ölçümleri doktor eşliğinde uygulandı ve kaydedildi. İstatistiksel analiz için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 16.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to determine the impact of newly initiated oral antidiabetic (OAD) treatments on the body composition of patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM) attending our internal medicine clinic at the 0th and 6th months using the bioimpedance analysis (BIA) method. MATERIALS AND METHODS: Between April 2022 and March 2023, a total of 60 patients diagnosed with T2DM who had started new OADs (metformin, dipeptidyl peptidase-4 inhibitors, sulfonylureas, pioglitazone, sodium-glucose co-transporter-2 inhibitors) within the last two weeks were prospectively included in the study at SBÜ Haseki Training and Research Hospital. Patients receiving insulin therapy were excluded. Participating patients underwent TANITA scale measurements, along with blood and urine tests, during the 0th and 6th-month follow-ups, which were conducted by a physician and recorded.