Travmatik beyin hasarı oluşturulan sıçanlarda beta-hidroksibütiratın beyin damar geçirgenliğine etkileri
Effects of beta-hydroxybutyrate on brain vascular permeability in rats with traumatic brain injury
  1. Tez No: 365270
  2. Yazar: NURCAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Fizyoloji, Nöroloji, Forensic Medicine, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Travmatik beyin hasarı (TBH) kan-beyin bariyer (KBB) geçirgenliği ve serebral ödem artışı dahil olmak üzere birçok patolojiye sebep olur. Bu çalışmada, lateral sıvı perküsyon yöntemi ile oluşturulan TBH sırasında beta-hidroksibütirat (B-OHB) uygulamasının KBB?nin fonksiyonel ve yapısal özellikleri üzerine etkili olup olmadığı araştırıldı. Erişkin dişi sıçanların kullanıldığı deneyler başlıca; 1- Kontrol, 2- Sham, 3- B-OHB, 4- TBH ve 5- TBH + B-OHB gruplarından oluşturuldu. KBB geçirgenlik parametreleri olarak Evans blue (EB) ve horseradish peroksidaz (HRP) işaretleyicileri kullanıldı. İmmünohistokimyasal yöntemlerle okludin, aquaporin-4 (AQP-4), glial fibriller asidik protein (GFAP) ve c-fos proteinlerinin immün boyanma şiddetleri araştırılmasının yanında okludin, AQP-4, c-fos, glukoz taşıyıcı-1 (GLUT-1) ve nükleer faktör-kappa B (NF-?B) gen ekspresyon düzeyleri incelendi. Lipit peroksidasyon ve glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü. Okludin ve GFAP immün boyanma şiddetleri gruplar arasında farklılık göstermezken, AQP-4 ve c-fos immün boyanma şiddetinin TBH grubunda arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Traumatic brain injury (TBI) causes various pathological conditions including increased blood-brain barrier (BBB) permeability and cerebral edema. This study investigates the effect of beta-hydroxybutyrate (B-OHB) treatment on the functional and structural BBB characteristics during TBI induced by lateral fluid percussion. Adult female rats were allocated into the following experimental groups: 1-Control, 2-Sham, 3-B-OHB, 4-TBI and 5-TBI + B-OHB. Evans blue (EB) and horseradish peroxidase (HRP) traces were used as determinants of BBB permeability. The intensity of immunostaining for occludin, aquaporin-4 (AQP-4), glial fibrillary acidic protein (GFAP) and c-fos were evaluated and gene expression levels of occludin AQP-4, c-fos, glucose transporter-1 (GLUT-1) and nuclear factor kappa-B (NF-?B) were analyzed. Lipid peroxidation and glutathione (GSH) levels were measured. Occludin and GFAP immunostaining intensities did not differ between experimental groups, while AQP-4 and c-fos immunostaining intensities were higher in TBI.