İnfertil çiftlerin infertilite stresiyle başa çıkma yöntemleri
Methods to cope with infertility stress of infertile couples
  1. Tez No: 365280
  2. Yazar: TÜLAY ŞAHİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN YEŞİLTEPE OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma infertil çiftlerdeki infertilite stresi ve bu stresle başa çıkmada kullandıkları yöntemleri tanımlamak amacıyla planlandı. Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim Dalı'nda, Ocak 2010-Ocak 2011 tarihleri arasında, infertilite tedavisi olan çiftlerle yapılmış kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemine 206 infertil çift alındı. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, İnfertilite Stresi Ölçeği (İSÖ), İnfertilite Stresi ile Başa Çıkma Ölçeği (İSBÇÖ) ve BECK Depresyon Ölçeği kullanıldı. İSÖ'nün kişisel alanda stres alt boyut puan ortalamalarının kadınlarda erkeklerden yüksek olduğu, evlilik alanı ve sosyal alanda stres alt boyut puan ortalamaları arasında kadın ve erkekler arasında farklılık olmadığı bulundu. İSBÇÖ alt boyutlarından aktif yok sayma, aktif mücadele etme ve pasif yok sayma başa çıkma yöntemi alt boyut puan ortalamalarının kadınlarda erkeklere göre daha yüksek olduğu, anlam bulma temelli başa çıkma yöntemi alt boyut puan ortalamaları arasında farklılık olmadığı saptandı. Kadınlarda depresif belirtilerin erkeklerden daha fazla görüldüğü, depresif belirtilerin görüldüğü kadın ve erkeklerde İSÖ'nün tüm alt boyutlarında stres puanlarının daha yüksek olduğu saptandı. İSBÇÖ alt boyutlarından aktif yok sayma başa çıkma yönteminin kullanımı kadınlarda İSÖ'nün kişisel, evlilik ve sosyal alanda, erkeklerde ise kişisel ve evlilik alanında stres alt boyut puanlarının artmasıyla ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in Istanbul University Istanbul Medical Faculty, Department of Reproductive Endocrinology and Infertility between January 2010 and January 2011 and was a cross-sectional and descriptive type of study carried out with couples having infertility treatment. 206 infertile couples were included in the sample of the study. In the collection of the data, Descriptive Information Form, The COMPI Fertility Problem Stress Scales, The COMPI Coping Strategy Scales and BECK Depression Inventory were used. It was found that the stress sub-scale of The COMPI Fertility Problem Stress Scales score means of women in personal domain were higher than men and there were not any significant differences between women and men in terms of stress sub-scale score means. In sub-scale of The COMPI Coping Strategy Scales, the sub-scale score means of women in active-avoidance, active-confronting and passive-avoidance strategies were higher than men and there were not any significant differences in sub-scale score means of finding a meaning-based coping. It was determined that depressive symptoms were more among women than men and in all sub-scales of The COMPI Fertility Problem Stress Scales women and men showing depressive symptoms had higher stress scores. The use of active avoidance coping method of The COMPI Coping Strategy Scales sub-scales was found to be related with the rise of stress sub-scale scores in The COMPI Fertility Problem Stress Scales personal, marital and social domains in women and personal and marital domains in men.