İnfertilite hastalarında stres faktörleri ve etkileri
Stress factors and effects in infertility patients
  1. Tez No: 939809
  2. Yazar: NAZAN ÇAPIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnfertilite, dediğimizde çiftlerde psikolojik açıdan tehdit teşkil eden, duygusal açıdan bakıldığında stres yaşatan, ekonomik olarak oldukça maliyetli, tanı koymak ve tedavi olmak amacıyla bireyde fiziksel olarak travma etkisi veren ve uzun süreçte devam eden bir krizdir. Günümüz koşullarında etrafımızda o kadar infertilite kavramını duymaktayız. Bu kavramda infertil çiftlerde stres faktörlerini dile getirmekteyiz. İnfertil çiftler; toplumda, ailede, işte, sosyal ortamlar da kendilerini bir baskı içinde bulmaktadır. Mahrem bir konu olması sebebiyle çiftler gizleme genellikle gizlemeye ihtiyacı duymaktadırlar. Çevredeki kimseyle paylaşmamaktadırlar. Araştırma evreni, 2024 yılında Kocaeli Üniversite Hastanesi, Tüp Bebek bölümüne başvuran tedavi alan hastalarla yapılmıştır. Buna göre Power Testi kullanılarak yapılan bu evren için %95 güven aralığında, ± %5 örnekleme hatası ile gerekli örneklem büyüklüğü 196 olarak hesaplanmıştır. Toplumda kadın infertilitesi görülme sıklığı %15'tir. Kayıplar olabileceği göz önüne alınarak çalışmaya 300 infertil kadın dahil edilmiştir. Bu araştırma infertilite sürecinin bireyler üzerindeki psikolojik, sosyal ve ekonomik etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmektedir. İnfertiliteye bağlı stres faktörleri, bireylerin yaş grubu, eğitim seviyesi, meslek durumu, sosyal destek mekanizmalarına erişimi ve evlilik ilişkilerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bulgular, infertilite tedavi süreçlerinin sadece biyolojik değil, psikososyal boyutlarının da dikkate alınarak yürütülmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Meslek gruplarına göre yapılan değerlendirmede, algılanan stres seviyelerinde anlamlı bir farklılık bulunmamış olmakla birlikte, stresle başa çıkma yöntemleri açısından belirgin farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Infertility, when referred to, is a crisis that poses a psychological threat to couples, causes emotional stress, is economically costly, exerts physical trauma on individuals due to the diagnostic and treatment processes, and continues over a long period of time. In today's world, we hear the term infertility quite frequently. Within this concept, we address the stress factors experienced by infertile couples. Infertile couples often find themselves under pressure in society, family, work, and social environments. Due to the sensitive nature of the issue, couples generally feel the need to hide it and do not share it with anyone around them. The study population consists of patients who applied for treatment at the In Vitro Fertilization (IVF) department of Kocaeli University Hospital in 2024. Using the Power Test, the required sample size for this population was calculated to be 196 with a 95% confidence interval and ± 5% sampling error. The prevalence of female infertility in society is 15%. Considering potential losses, 300 infertile women were included in the study. This research comprehensively evaluates the psychological, social, and economic effects of the infertility process on individuals. Stress factors related to infertility vary depending on the individual's age group, education level, employment status, access to social support mechanisms, and marital relationships. The findings suggest that infertility treatment processes should be conducted considering not only the biological but also the psychosocial aspects. When evaluating by occupational groups, no significant difference was found in the perceived stress levels. However, distinct differences were identified in the coping strategies for stress.