İnfertil kadınlarda algılanan aile desteğinin infertilite stresi ile başa çıkma üzerine etkisi
The effect of perceived family support in infertile women on copping with infertility stress
- Tez No: 880730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada infertil kadınlarda algılanan aile desteğinin infertilite stresi ve infertilite stresi ile başa çıkma üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.09.2023- 01.12.2023 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi infertilite polikliniğine başvuran, çocuk isteği olan, 18 yaş ve üzeri 340 kadın dâhil edilerek yapıldı. Katılımcılara ilgili literatür doğrultusunda hazırladığımız sosyodemografik özellikleri içeren bilgi formu, İnfertilite Stres Ölçeği (İSÖ), İnfertilite Stresi İle Başa Çıkma Ölçeği (İSBÇÖ) ve Algılanan Aile Desteği Ölçeği (AADÖ) doldurtuldu. Veri girişi ve istatistiksel analiz SPSS for Windows version 18.0 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 28,27±4,97 yıl bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim:This reveals the effect of family support on infertility stress and coping with infertility stress in infertile women. Materials and Method: This study was conducted by including 340 women aged 18 and over who applied to Konya City Hospital infertility polyclinic dates between 01.09.2023 and 01.12.2023, who wanted to have a child. To the participants; the information form containing the sociodemographic characteristics that we prepared in line with the literature, the Infertility Stress Scale, the Coping with Infertility Stress Scale and the Perceived Family Support Scale were filled out. The data obtained as a result of the research were analyzed in a computer environment with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 package program. Results: The mean age of the participants was 28,27±4,97 years.