Major depresyonda BDNF ve CREB seviyelerinin incelenmesi
The levels ofBDNF and CREB patiens with major depression
- Tez No: 365282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ATLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı biyolojik faktörlerin rol oynadığı bilinen depresyon hastaları ve sağlıklı kontrollerden oluşan iki grup oluşturarak, hasta ve kontrol grubunda BDNF, CREB serum düzeylerini belirlemek ve birbiriyle karşılaştırmaktı. 18-65 yaşları arasında DSM-V ölçütlerine göre MDB tanısı almış, hastalığın atak döneminde olan 45 hasta ve 43 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılmıştır. Serum BDNF ve CREB seviyeleri hazır ELİSA kiti kullanılarak ölçüldü. Tüm katılımcıların onamları ve sosyodemografik bilgileri alınmıştır Hastalar Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği-17 (HDDÖ), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HADÖ), Klinik Global İzlenim (KGİ) Ölçekleri ile değerlendirildi. İstatistiksel analizi için T-testi Ki-kare, Pearson korelasyon analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bu çalışmada hasta ve kontrol grubunda BDNF ve CREB düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. BDNF ve CREB düzeylerinin birbiri ile güçlü bir ilişkilerinin olduğunu tespit ettik. BDNF ve CREB düzeylerinin sosyodemografik özellikler, hasta klinik özellikleri ve ölçek puanları ile ilişkisinin olmadığını saptadık. Hamilton depresyon ölçeğinin KGİ puanları ve atak sayısıyla; VKİ'nin ise hastanın yaşı ve hastalık başlama yaşı ile ilişkili olduğu tespit ettik. Sonuç olarak BDNF ve CREB düzeylerinin major depresyon ile ilişkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to determine and compare the BNDF, CREB, and serum levels of patients and control groups. These two groups are comprised of patients that are known to suffer from biologically induced depression and healthy controlled groups. This was performed on 45 patients on attack period of disease and 43 healthy volunteers, between the ages of 18-65 according to DSM-IV criteria diagnosed with MDD. Serum BDNF and CREB levels were measured using prepared ELISA kits. Consents and Socio-demographic information of all participants were obtained. Patients were evaluated with Hamilton Depression Rating Scale-17 (HDRS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS), Clinical Global Impression (CGI). For statistical analysis T-test chi-square, Pearson's correlation analysis and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. In this study, patients and in the control group, there was no significant difference were detected in terms of BDNF and CREB levels. We've detected BDNF and CREB levels have a strong relationship with each other. We found that BDNF and CREB levels have no relationship with sociodemographic features, patients with clinical features and scale scores. We've detected Hamilton Depression Scale has a relationship with CGI scores and the number of attacks; BMI has a relationship with the patient's age and the age of onset of illness. Consequently no relationship of BDNF and CREB with major depression has been identified.