Ratlarda oluşturulan deneysel yara modelinde yara iyileşmesi üzerine lokal sildenafil sitrat ve topikal dexpanthenol uygulamalarının karşılaştırılması
The comparison of local administration of sildenafil citrate with topical administration of dexpanthenol in experimental wound model in rats
- Tez No: 365283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ : Yara iyileşmesi cerrahide yüksek morbiditeye neden olabilen ciddi bir problemdir. Yara iyileştirmesini hızlandırmak, nekrozu veya iskemiyi önlemek için değişik farmakolojik ajanlar çalışılmış ve halen yaygın olarak çalışılmaya devam etmektedir. Bu farmakolojik ajanlardan biri de sildenafil sitrat olup, çeşitli yara iyileşmesi modellerinde kullanılmış, literatürde olumlu etkileri olduğu savunulmuştur. Topikal dexpanthenol hem yara bakımında hem de dermatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda, ratlarda oluşturulan deneysel yara modelinde lokal sildenafil sitrat ve topikal dexpanthenol uygulamalarının etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmada 200–250 gram arasında değişen 30 Adet Wistar Albino dişi rat kullanıldı. Hayvanlar üç gruba ayrıldı. Deney hayvanlarının anestezisini takiben sırt orta kesimlerine 2 cm uzunluğunda tam kat kalınlıkta deri defekti oluşturuldu. Yara pansumanında tüm hayvanların yaraları steril % 0.9 NaCl solüsyonu ile yıkandıktan sonra kontrol grubu olduğu gibi bırakılırken, irigasyon sonrası 2. gruba %5'lik Dexphantenol krem, 3. gruba % 10'luk sildenafil krem uygulandı. Ratlarda yara boyutları 3., 5., 7., 10., 14. ve 21. günlerde ölçülerek kaydedildi ve 21. gün tüm ratların sırt kısımlarından insizyon hattını içerecek şekilde tam kat deri çıkarılarak histolojik incelemeye alındı. BULGULAR: Tüm gruplara genel olarak bakıldığında makroskopik olarak günlere göre yara boyutlarında anlamlı küçülme olduğu görüldü, ancak gruplar arası günlere göre yara boyutlarındaki küçülme ve histopatolojik bulgular açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: Ratlarda oluşturulan deneysel yara modelinde yara iyileşmesi üzerine lokal sildenafil sitrat ve topikal dexpanthenol uygulamalarının sonuçları benzerdi. Anahtar Kelimeler; Yara iyileşmesi, sildenafil, dexpanthenol, rat.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Wound healing is a serious problem that causes high morbidity. Different pharmacological agents have been studied to accelerate wound healing and to prevent necrosis and ischemia, and still continues to work. One of these agents is Sildenafil sitrate which has reported positive effect on wound healing in various models. Topical dexpanthenol is widely used in both wound healing and various dermatological diseases. The aim of this study was to compare the effects of topical sildenafil sitrate and topical dexpanthenol on wound healing in rats. MATERIAL AND METHODS: A total of 30 female Wistar Albino rats, weighting 200-250 gr, were used in the study. Rats were divided into 3 groups. A linear 2 cm full thickness incision was made in the rat's skin of the back. Steril saline irrigation was applied to all animals in the control group. Dexpanthenol was aministered locally to the wounds of the rats in the second group, and 10% sildenafil sitrate in the third group. Wound dimensions were measured on 3rd, 5th, 7th, 10th, 14th and 21th days. The full thickness skin, including the incision, were removed for histopathological examination on 21th days. RESULTS: The wound areas were significantly decreased macroscopically in all groups, but there were no statistically significant difference between the groups in terms of wound healing ratio and histopathologic improvement. CONCLUSİONS: Topical application of sildenafil sitrate and dexpanthenol showed similar results on experimental wound models in rats. Key Words; Wound healing, sildenafil, dexpanthenol, rat.