Serum oksidatif stres parametrelerinin epilepsi hastalığı ile ilişkisi
Effects of serum oxidative stress parameters in epilepsy
- Tez No: 365289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADALET ARIKANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Epileptogenezin karmaşık mekanizması hala büyük ölçüde belirsizdir. Çalışmamızda epilepsi hastalarında iktal ve interiktal olmak üzere iki ayrı süreçte serum oksidatif ve antioksidan seviyelerini birbirleri ve kontrol grubu ile kıyaslayarak, oksidatif hasar ve epilepsi hastalığı arasındaki ilişkiyi, epilepsi hastalığı üzerindeki etkilerini göstermeyi amaçladık. Epilepsi tanısı almış hastalardan bir kez iktal bir kez de interiktal olmak üzere iki kez kan örneği alındı. Kontrol grubundan bir kez kan örneği alındı. Epilepsi hastalarında iktal ve interiktal biyokimyasal oksidatif stres parametreleri kendi arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Complex mechanisms of epileptogenesis is still unclear. In our study we are aimed to show impact on epilepsy disease, the relation between oxidative damage and epilepsy, by comparing serum oxidative and antioxidant levels with each other and with the control group in patients with epilepsy, ictal and interictal two separate processes. The blood sample was taken once ictal and twice as interictal from the patients who diagnosed epilepsy. Blood samples were taken from the control group once. İctal and interictal biochemical parameters taken from epileptic patients were compared among themselves and also with the control group. Ictal TOS levels in patients compared to control group showed significantly higher levels. TOS levels in patients with ictal in comparision with interictal TOS detected significantly higher. KEY WORDS: Epilepsy, Total Oxidative Stres, Total Antioxidant State