Sepsisli hastalarda eritrosit dağılım genişliğinin akut böbrek hasarı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 365307
  2. Yazar: SEMA TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Yoğun bakım ünitesindeki(YBÜ) hastalarda gelişen akut böbrek hasarı(ABH) morbidite ve mortaliteyi arttırır. Bu nedenle ABH'nın erken tanısı oldukça önemlidir. ABH dahil bir çok akut klinik durumda anemiden bağımsız olarak eritrosit dağılım genişliğinin (RDW) arttığı bildirilmektedir. YBÜ'de, ABH'nın etyolojisindeki en önemli nedenlerinden birinin sepsis olmasından dolayı bu çalışmada amacımız sepsisli hastalarda RDW'nin ABH üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2009-2013 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama hastanesi dahili yoğun bakım ünitelerinde sepsis tanılı 120 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, etyoloji ve komorbid durumları hasta dosyalarından alındı. Hastaların yoğun bakıma kabul ediliş anındaki veya 48 saat sonraki RDW, Hgb, Hct, MCV, CRP, kreatinin, SOFA Skoru, Ph, HCO3, Laktat, SO2, PaO2, PaCO2, yoğun bakımda kalış süresi ve sonuçları kaydedildi. Hastalar RDW değeri > % 16,8 (grup 1) ve ≤ % 16,8(grup 2) olarak 2 gruba ayrıldı. Sonra, ABH durumuna göre dört alt gruba ayrıldı. Bulgular: 120 hastanın 69'u erkek, 51'i kadındı. Yaş 50,18 ± 14,36 idi. Grup 1'de 66 hasta, grup 2'de ise 54 hasta vardı. Grup 1'de RDW %19,38 ± 2,94 , HGB 11,39 ± 2,05 g/dl, MCV 82,75 ± 7,70 fL, CRP 14,43 ± 10,44, SOFA skoru 5,09 ± 4,39, kreatinin 2,17 ±1,95 idi. Grup 2'de RDW % 15,70 ± 0,75, HGB 12,28 ± 1,91 g/dl, MCV 87,52 ± 5,20 fL, CRP 14,51 ± 11,85, SOFA skoru 3,14 ± 3,95, kreatinin 1,38 ± 1,49 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute kidney injury (AKI) increases the morbidity and mortality in patients in the Intensive care units (ICU). So, early diagnosis of AKI is very important. It has been suggested that red cell distribution width (RDW) is increased independently of anemia in many acute clinical conditions including AKI. Because the one of the most important causes in the etiology of AKI is sepsis, we aimed to evaluate the effect of RDW on AKI in patients with sepsis in the ICU, in this study. Materials and Methods : 120 patients who were diagnosed with sepsis in the intensive care unit of Dicle University Faculty of Medicine Research and Training Hospital were included in this study between 2009-2013. Patients' demographics, comorbid conditions and sepsis etiology were taken from patient registries . RDW, HGB, HTC, MCV, CRP, creatinin, SOFA score, Ph, HCO3, laktat, SO2, PaO2, PaCO2, length of stay in intensive care unit and clinical outcomes of patients were recorded at the time of admission or 48 hours later. The patients were divided into two groups as group 1 (RDW >16.8%) and group 2 (RDW ≤16.8%). Then, they were divided into four subgroups acording to presence or absense of AKI. Results: 69 of the 120 patients were male(% 57,5), 51 of them were female(% 42,5). The mean age was 50,18 ± 14,36 years. In group 1; the mean RDW was 19,38 ± 2,94% , HGB was 11,39 ± 2,05 g/dl , MCV was 82,75 ± 7,70 fL , CRP was 14,43 ± 10,44 mg/dl, SOFA score was 5,09 ± 4,39 , creatinine 2,17 ±1,95 mg/dl. In group 2; the mean RDW was 15,70 ± 0,75 %, HGB was 12,28 ± 1,91 g/dl , MCV was 87,52 ± 5,20 fL, CRP was 14,51 ± 11,85 mg/dl , SOFA score was 3,14 ± 3,95 , creatinine was 1,38 ± 1,49 mg/dl.