Yavaş koroner akim fenomeni̇nde adi̇ponekti̇n ve vaspi̇n düzeyleri̇
The level of adiponectin and vaspin in coronary slow flow phenomenon
- Tez No: 365353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER SİNAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yavaş koroner akım fenomeni belirgin epikardiyal koroner stenoz yokluğunda distal damar opasifikasyonunun gecikmesi ile karakterize anjiografik bir bulgudur. Patolojik mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. Altta yatan fizyopatolojik mekanizma olarak mikrovasküler disfonksiyon, endotel ve vasomotor disfonksiyon ve okluzif hastalık gösterilmiştir. Adipoz doku vücut ağırlığı homestazının yanında inflamasyon, koagulasyon, fibrinoliz, insülin direnci, diyabet ve ateroskleroz üzerinde de etki gösteren çeşitli bioaktif mediatörlerin salındığı aktif endokrin ve parakrin bir organdır. Adiponektin ve vaspin gibi adipositokinlerin salınması, abdominal yağlanması olan kişilerde farklılık gösterir ve bu endokrin farklılık kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına katkıda bulunabilir. Ancak bu adipositokinlerin yavaş koroner akım fenomeininde ki yeri tam olarak anlaşılamamıştır. Biz YKAF ile adiponektin ve vaspin serum düzeyi ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Düzce Üniversitesi katater laboratuarında ardışık olarak koroner angiyografi yapılan, yavaş koroner akım (n=40) ve normal koroner akım (n=38) olguları dahil edildi. Çalışmamızda adiponektin düzeyleri YKAF olan hasta grubunda NKA hasta grubuna göre daha düşük saptanmasına rağmen her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamızda değerlendirdiğimiz parametrelerden adiponektin ve vaspinin dağılımlarına bakıldığında vaspin dağılımının normal olmadığı gözlendi. Bundan dolayı non-parametrik Mann Whitney U testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The coronary slow flow phenomenon (CSFP) is an angiographic clinical entity, characterized by delayed distal vessel opacification in the absence of significant epicardial coronary stenosis. The pathogenic mechanisms are incompletely understood. Microvascular dysfunction, endothelial and vasomotor dysfunction and occlusive disease is shown as underlying pathophysiological mechanism. dipose tissue is an active endocrine and paracrine organ that releases several bioactive mediators that influence not only body weight homeostasis but also inflammation, coagulation, fibrinolysis, insulin resistance, diabetes, and atherosclerosis. The secretion of several adipocytokines, such as adiponectin and vaspin, is altered in subjects with abdominal adiposity; these endocrine alterations could contribute to increased cardiovascular risk. However, the pathogenic mechanism of relationship between these adipocytokines and slow coronary flow is incompletely understood. We aimed to investigate the relationship between serum levels of adiponectin and vaspin and SCF. In the study were included slow coronary flow (n = 40) and normal coronary flow (n = 38) subjects, who applied to angiograph in the catheterization laboratory of Duzce University. In this study, adiponectin levels were lower in SCF group than NCF group, but there was no statistically significant difference between in these two groups. When we evaluated the parameters of the adiponectin and vaspin distribution, we found that there was not a normal distribution with a value of vaspin.