Ratlarda miringotomi sonrası oluşan miringoskleroz gelişim sürecine omega-3 yağ asitlerinin etkisi
The effect of omega-3 fatty acids on the development process of miringosclerosis after myringotomy in rats.
- Tez No: 365354
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Miringoskleroz timpanik membranın lamina propriasında meydana gelen kollajen yapının hiyalin dejenerasyonu ve kalsifikasyonu sonucu oluşan bir patolojidir. Timpanik membran hasarı sonrasında, efüzyonlu otitis media tedavisinde yapılan miringotomi sonrası ve ventilasyon tüpü uygulamaları sonrasında görülür. Timpanik membran hasarı oluşturularak deneysel miringoskleroz oluşumunu inceleyen pek çok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalarda miringoskleroz gelişimi farklı yönleriyle ortaya konmuştur. Miringotomi sonrasında oluşan inflamasyon, artan oksijen konsantrasyonuna bağlı oluşan serbest oksijen radikalleri fibrozis ve kalsifikasyon ile seyreden miringoskleroz gelişimine neden olur. Miringoskleroz gelişimini önlemek için pek çok antioksidan, antiinflamatuar ve antifibrotik ajan ile çalışmalar yapılmıştır. Omega-3 yağ asitlerinin antioksidan, antiinflamatuar ve antifibrotik etkileri yapılan çok sayıda çalışma ile kanıtlanmış olmasına rağmen timpanik membran perforasyonlarının iyileşmesi ya da miringoskleroz gelişimi ile ilgili literatürde çalışmaya rastlanmadı. Çalışmamızda omega-3 yağ asitlerinin miringoskleroz gelişimi üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmamızda 24 adet Wistar-Albino rat kullanıldı. Standart miringotomi yapıldıktan sonra ratlar rastgele her grupta 6 rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Birinci gruba tedavi verilmedi. İkinci gruba miringotomi sonrası topikal serum fizyolojik, 3. gruba topikal omega-3 ve 4. gruba da orogastrik gavaj yoluyla sistemik omega-3 verilmiştir. On dört günlük iyileşme süresi sonrasında ratlar sakrifiye edildi. Otomikroskopik muayene yapılmasının ardından ratların timpanik membranları histopatolojik inceleme yapılmak üzere çıkartıldı. Histopatolojik olarak timpanik membran kalınlığı ölçüldü, inflamasyon ve miringoskleroz skorlaması yapıldı. Çalışma sonucunda kontrol grubu ile topikal omega-3 uygulanan grup arasında ve kontrol grubu ile oral omega-3 uygulanan grup arasında timpanik membran kalınlıkları açısından anlamlı fark görülse de inflamasyon skoru ve miringoskleroz açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi. Omega-3 yağ asitlerinin miringotomi sonrası oluşan mirinoskleroz gelişimini önleyici bir etkisi görülmedi.
Özet (Çeviri)
Myringosclerosis is defined as hyaline degeneration and calcification of collagen fibers pathologically located in lamina propria of tympanic membrane. It may be observed after tympanic membrane injury, myringotomy for the treatment of otitis media with effusion or ventilation tube insertions. There are many studies about experimental myringosclerosis after performing tympanic membrane injury. In these studies, development of myringosclerosis is evaluated in different aspects. Inflammation after myringotomy operation and the development of free oxygen radicals by way of increasing oxygen concentration and calcification result in myringosclerosis. In order to prevent myringosclerosis a lot of antioxidant, anti-inflammatory and antifibrotic agents have been studied. Omega-3 fatty acids are well known antioxidant, anti-inflammatory and antifibrotic agents. These effects are proved in so many studies but our knowledge it has never been studied in tympanic membrane perforations and development of myringosclerosis. In our study, the effects of omega-3 fatty acids on myringosclerosis development were investigated. 24 Wistar-Albino rats were used. After performing standard myringotomies, rats were randomly divided into 4 groups consisting of 6 rats in each. First group received no treatment. Second group was subjected to topical saline. Third group was subjected to topical omega-3 and the fourth group was subjected to systemic omega- 3 by way of orogastric lavage. Rats were sacrified after treatment of 14 days. After audiomicroscopic examination, the tympanic membranes of rats were excised for histopathological examination. Thickness of tympanic membranes, inflammation and myringosclerosis scores were recorded. At the end of the study, a statistically significant difference between control group and topical omega-3 group was noted in the tympanic membrane thicknesses. There was also a statistically significant difference between control group and systemic omega-3 group in the tympanic membrane thicknesses. But there was no statistical relation between inflammation scores and myringosclerosis of the groups. In our study, we could not find any protective effect of omega-3 fatty acids on myringosclerosis development after myringotomy.