Akciğer kanserli hastaların plazmalarında poliamin yolağına ait enzim düzeyleri ve oksidatif stres indeksi tayini
Determination of polyami̇ne pathway enzyme levels and oxi̇dati̇ve stress i̇ndex among lung cancer pati̇ent's plasma
  1. Tez No: 365366
  2. Yazar: SERKAN KAPANCIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KENAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada poliamin yolağına ait enzim düzeyleri ve oksidatif stres indeksi 36 akciğer kanseri hastası ve 36 sağlıklı kontrol üzerinde incelenmiştir. Çalışmanın amacı akciğeri kanserinde bu parametrelerin düzeylerinin belirlenerek kontrol grubuna göre farklılıkların belirlenmesidir. Ornitin Dekarboksilaz(ODC) düzeyi (P=0,001, P0,05) ve Ornitin düzeyinde (t=0,17, P>0,05) istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Çalışmada akciğer kanserli hastalarda ornitin dekarboksilaz düzeyi, agmatinaz düzeyi, arjinaz enzim aktivitesi, toplam oksidan kapasitesi ve oksidatif stres indeksinde artış gözlendi. Toplam oksidatif kapasite artarken, toplam antioksidan kapasitesinde ise azalma gözlenmiştir. Bu da doğal olarak oksidatif stres indeksinide yükseltmiştir. Çalışmamızın bulgularına dayanarak poliamin düzeyinde oluşabilecek muhtemel artış, poliamin bağımlı olan kanserin seyrini kötüleştiriyor olabilir. Ayrıca oksidatif stresdeki artışın, çalışmamıza dahil edilen hastalarda akciğer kanserinin ortaya çıkışında etkili olup olmadığı bilmesede hastalığın seyri esnasındaki bu artış hastalığın prognozunu kötü yönde etkiliyor olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, enzyme levels of polyamine pathway and oxidative stress index were observed among 36 lung cancer patients and 36 healthy people who are involved to control group. Objective of this study is to determine these parameter levels on lung cancer and then compare differences to control group. Ornithine Decarboxylase(ODC) level (P=0,001, P0,05) and Ornithine level (t=0,17, P>0,05) differences have been found statistically pointless between the patients and control group, In this study, it was observed that ornithine decarboxylase, agmatinase levels, arginase enzyme activity, total oxidant capacity and oxidative stress index among lung cancer patients were decreasing. It was also found that total oxidative capacity was increasing while total antioxidant capacity was decreasing. And this situation naturally led oxidative stress index to increase. According to our study's results, probable increment on polyamine level may aggravate polyamine relation cancer's process. Furthermore, it isn't known wheather increment of oxidative stress can effect occuring lung cancer or not still if this increment happens during the progress of disease this could effect cancer's prognosis in a bad way.