Farklı CAD/CAM blokları kullanılarak restore edilen implant üstü kronlarda termal siklusun kırılma dayanımına etkisi
Thermal cycle effect on fracture strength of implant supported crowns restorated with different CAD/CAM blocks
- Tez No: 365382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZDEMİR DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızın amacı; CAD/CAM (computer aided design/computer aided manifacturing) ile üretilen farklı implant üstü tam seramik kronlarda, ağız ortamındaki termal değişkenler esas alınarak, termal siklusun kırılma dayanımına etkisini araştırmak ve yeni dental materyal rezin nano seramik Lava Ultimate bloğun kırılma dayanımını diğer bloklarla karşılaştırılarak in vivo kullanımını tahmin etmeye çalışmaktır. Araştırmamızda; lityum disilikat içerikli cam seramik IPS e-max CAD (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), rezin nano seramik Lava Ultimate (3M ESPE, USA) ve feldspatik içerikli cam seramik Vita Mark II (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen) CAD/CAM blokları kullanıldı, her birinden 24 adet olmak üzere toplam 72 adet örnek oluşturuldu. İmplant analogları akrilik blok içerisine gömüldü. Standardizasyonu sağlamak amacı ile 6 mm uzunluğu, 4.8 mm kole genişliği ve 4.8° açılanması olan abutment üzerine CAD sistemi ile alt birinci molar kron dizayn edildi ve CAM sistemi ile üretildi. Restore edilen kronlar RelyX Unicem 2 Self-Adhesive Resin Cement (3M ESPE, USA) ile simante edildi. Araştırmamızda kullandığımız CAD/CAM bloklardan restore edilen kronların, her bloktan 12 tane olacak şekilde toplam 36 tanesine ağız ortamındaki ısısal değişimleri yansıtabilmek amacı ile Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Araştırma Laboratuvarı' nda bulunan termal siklus cihazında (Gökçeler Makine Tic. Ve San. Ltd. Şti. Sivas/Türkiye) en düşük 5 ºC ve en yüksek 55 ºC aralığında, soğuk ve sıcak su banyolarında 30' ar sn. olmak üzere toplam 60 sn bekletme süresinde 5000 devir olacak şekilde termal siklus uygulandı. Diğer 36 örnek kontrol grubu olarak belirlendi ve bir işlem uygulanmadı. Kırılma dayanıklılığının tespit edilebilmesi için örneklerin tümüne; Cumhuriyet Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi Araştırma Laboratuvarı' nda bulunan Lloyd LR10K Plus Universal Kırma Test Aleti (Ametek Inc, England) kullanılarak kronun santral fossası esas alınacak şekilde 0,5 mm/dak kafa hızında baskı dayanım testi uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, ABD) bilgisayar paket programının 14.0 versiyonu kullanılarak; Varyans Analizi, Tukey Testi ve İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi ile yapıldı. Kontrol gruplarının kırılma dayanımı değerleri incelendiğinde; en yüksek değerin IPS e-max CAD' e; en düşük değerin Vita Mark II' ye ait olduğu gözlemlendi. Termal siklus uygulanan gruplarının kırılma dayanımı değerleri incelendiğinde ise; en yüksek değerin IPS e-max CAD' e; en düşük değerin Lava Ultimate' e ait olduğu belirlendi. IPS e-max CAD' in termal siklus öncesi ve sonrası kırılma dayanım değerleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Benzer şekilde Vita Mark II' nin de termal siklus öncesi ve sonrası kırılma dayanım değerleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to examine the termal cycle effect on fracture strength of implant supported different all ceramic crowns restorated with CAD/CAM based on thermal changes on oral enviroment and try to guess in vivo using of a new dental material resin nano ceramic Lava Ultimate block as comparing fracture strength to other blocks. In our study, lithium disilicate glass ceramic IPS e-max CAD (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), resin nano ceramic Lava Ultimate (3M ESPE, USA) and feldspathik glass ceramic Vita Mark II (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen) CAD/CAM blocks were used. Totaly 72 samples were made as each groups had 24 samples. Implant analogues were buried into acrylic blocks. To standardize, mandibular first molar crowns were designed on 6 mm lenght, 4.8 mm cole width and 4.8o degreed abutments by CAD/CAM system. Restorated crowns were cemented with RelyX Unicem 2 Self-Adhesive Resin Cement (3M ESPE, USA). Thermal cycles were applied to totaly 36 crowns (12 for each group) which restorated by CAD/CAM blocks to capture thermal changes on oral enviroment wiht, with the thermal cycles machine in Research Laboratuary, Faculty of Dentistry Cumhuriyet University by applying the thermal cycles process; totaly 5000 cycles and 60 seconds waiting period as respectively 30 seconds at cold water bath and 30 seconds at hot water bath with the range of minimum 5 oC and maximum 55 oC. The other 36 samples were determined as control groups and no operation performed. To determine fracture strength, compression strength test were performed to samples central fossas with 0.5 mm/min head speed to all samples with Lloyd LR10K Plus Universal Test Machine (Ametek Inc, England) in Research Laboratuary, Faculty of Dentistry Cumhuriyet University. Variance analysis, Tukey Test and Unpaired t-test were used for the statistical analysis with using SPSS 14.0 (Statistical package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, USA). It is observed that IPS e- max CAD has maximum value and Vita Mark II has minimum value at control groups. In the examination of fracture strength values of thermal cycle groups; IPS e- max CAD has maximum value and Lava Ultimate has minimum value. There was no statistical difference at IPS e-max CAD before and after thermal cycles fracture strength values (p>0.05). Samely, there was no statistical difference at Vita Mark II before and after thermal cycles fracture strength values (p>0.05).