Prematüre bebeklerde intrakranial kanamanın etiyolojisi ve prognozu
The etiology and prognosis of intracranial hemorrhage in premature infants
  1. Tez No: 365393
  2. Yazar: DEMET AYGÜN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Obstetrik bakımdaki ilerlemelere rağmen, yardımcı üreme tekniklerinin de kullanımıyla birlikte tüm dünyada prematürite oranı giderek artmaktadır. Neonatal ve perinatal alandaki gelişmeler sayesinde bu prematüre bebeklerin sağkalım oranları da artmıştır. Bu artış prematüriteye bağlı kısa ve uzun dönem morbiditelere neden olmuştur. Erken dönemde görülen prematüriteye özgü durumlar ve komplikasyonlar, uzun dönem nörogelişimsel prognozu belirlemektedir. Nörogelişimsel prognozun en önemli belirleyicilerinden biri, intraventriküler kanamadır (İVK). İVK prematüriteye özgü intrakranial kanama şeklidir. Görülme sıklığı doğum haftası ve kilosu ile ters orantılıdır ve etiyolojisi multifaktöriyeldir. Bu çalışmada prematüre bebeklerde İVK'ya ve ağır İVK'ya neden olabilecek risk faktörleri araştırılmıştır. Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YDYBÜ) 2003-2012 yıllarında retrospektif olarak yapıldı. Çalışma grubu gebelik yaşı 37 hafta altında olup İVK tanısı konulan 40 hastadan oluştu. Kontrol grubu, benzer tarihlerde hastanede yatan İVK tanısı olmayan, vücut ağırlığı ve gebelik yaşı İVK grubu ile benzer olan hastalardan seçildi. Uzun süreli mekanik ventilasyonun, hipoksemi, hiperkarbi ve tekrarlayan hiperkarbi ataklarının, hipotansiyonun, tekrarlayan sürfaktan ihtiyacının, eritrosit transfüzyonunun, bikarbonat tedavisinin, hacim genişletici kullanımının ve yardımcı üreme teknikleriyle oluşan gebeliğin İVK için risk faktörü olduğu saptandı. Mortalite oranı İVK grubunda ve ciddi İVK (evre III-IV kanama) grubunda kontrol grubundan anlamlı ölçüde yüksekti. İVK grubunda 4 hastada periventriküler lökomalazi (PVL), 10 hastada hidrosefali gelişmişti. İVK uzun dönem morbidite ve mortalite riskini artıran bir prematürite komplikasyonudur. Bu çalışmada risk faktörü olarak tanımlanan kan transfüzyonu, hacim genişletici ve bikarbonat tedavisi YDYBÜ'de en aza indirilmelidir. En önemli risk faktörü prematürite olduğundan, izlemde asıl amaç preterm doğumun önlenmesi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Despite advances in obstetric care, the prematurity rate is increasing all over the world with the use of assisted reproductive techniques. Survival rates of these premature infants have also increased because of advances in neonatal and perinatal care. This increase in survival rates has caused short and long-term morbidity due to prematurity. The specific problems and complications seen in early prematurity, determine the long-term neurodevelopmental outcome. One of the most important determinants of neurodevelopmental outcome is intraventricular hemorrhage (IVH). IVH is the form of intracranial hemorrhage specific to prematurity. The incidence is inversely related to gestational age and birth weight and the etiology is multifactorial. In this study, risk factors that could cause IVH and severe IVH were investigated in premature infants. This study was carried out retrospectively between 2003 and 2012 in Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Hacettepe University, Ihsan Doğramacı Children's Hospital. The study group consisted of 40 patients whose gestational ages below 37 weeks and were diagnosed as IVH. The control group were chosen from patients without IVH who hospitalized in same dates, and similar to study group according to birth weight and gestational age. Long-term mechanic ventilation, hypoxemia, hypercapnia, repeated hypercapnia attacks, hypotension, recurrent surfactant requirement, red blood cell transfusion, bicarbonate treatment, use of volume expanders and born following assisted reproductive technology treatment were identified as risk factors for IVH. Mortality rates in IVH group and severe IVH group (grade III-IV hemorrhage) were significantly higher than the control group. Periventricular leukomalacia had developed in 4 patients and hydrocephalus had developed in 10 patients in IVH group. IVH is a complication of prematurity that increases long-term morbidity and mortality. Use of blood transfusions, volume expanders and bicarbonate therapy which are identified as risk factors in this study should be minimized in neonatal intensive care. Since most important risk factor is prematurity, prevention of preterm birth should be main objective of medical care.