Epilepsi hastalarında rastlanılan uyku bozuklukları: Anketle vaka-kontrol çalışması
Sleeping disorders in epileptic patients: Case control study with questionnaire
  1. Tez No: 365394
  2. Yazar: VEFA İSMAYİLOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME İRSEL TEZER FİLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Epilepsi ile uyku arasında karşılıklı etkileşim olduğu ve epilepsi hastalarında uyku bozukluklarının görülme olasılığının sağlıklı kişilere göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ancak ülkemizde, hatta literatürde günlük pratiğimizde karşılaştığımız epilepsi hastalarında, uyku bozukluğunun sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Bunun için çok sayıda hastanın değerlendirildiği ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığı, objektif sonuçların elde edildiği çok az sayıda çalışma mevcuttur. Biz de bu çalışmada merkezimizde karşılaşabileceğimiz epilepsi hastalarında uyku bozukluğu sıklığını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya polikliniğimize başvuran, altta yatan uyku bozukluğuna neden olabilecek herhangi nörolojik veya sistemik hastalığı olmayan 208 hasta ve bunlarla uyumlu 212 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hastalara ve kontrollere TUTD yönetim kurulu tarafından belirenmiş, Epworth Uykulukluk Ölçeği, Berlin Uyku Anketi, Birinci Basmak İçin Beck Depresyon Ölçeği (BDI-PC) ve Pitsburg Uyku kalitesi Ölçeği gibi uluslararası çalışmalarda kullanılan, objektif bilgi verebilecek testleri de içeren 132 soruluk anket formu verildi. Ayrıca hastalar epilepsi sendrom tipine göre nöbet tipi belirlenemeyen (n=67), jeneralize epilepsi (n=33) ve fokal epilepsi (n=108) olarak üç gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Interaction of epilepsy and sleep and increased frequency of sleeping disorders in epileptic patients with respect to healthy people are well known issues. However, in our country and in literature real frequency of sleeping disorders that we see in epileptic patients of our daily clinical practice is not known exactly. There are few studies with objective results investigating large number of patients compared with healthy controls. We decided to study frequency of sleeping disorders in epileptic patients admitted to our centre. 208 epileptic patients admitted to our clinic without any systemic or neurologic disorder that may cause sleeping abnormality and 212 matched healthy controls are included in our study. A questionnaire form with 132 questions composed of tests that are used in international studies and can give objective results like Epworth Sleepiness Scale, Berlin Sleep Questionnaire, Beck Depression Index for Primary Care (BDI-PC) and Pittsburgh Sleep Quality İndex determined by Turkish Sleep Medical Association are applied to patients and controls. Patients are divided into three groups according to their type of epileptic syndrome as undetermined type (n=67), generalized epilepsy (n=33) and focal epilepsy (n=108).