Valproik asit ve karbamazepin monoterapisi alan epilepsi hastalarında cinsel fonksiyonların ve seks hormonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sexual functions and sex hormones in epilepsy patients with valproic acid and carbamazepin monotherapy
- Tez No: 533823
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Santral sinir sisteminin en sık rastlanılan hastalıklarından birisi olan epilepsi, genel popülasyonun %1'ini etkilemektedir. Epilepsi hastalarında, diğer kronik nörolojik hastalığı olanlara göre daha yüksek bir insidansta cinsel disfonksiyon görülmektedir. Epilepside cinsel disfonksiyonun etyolojisinde; kronik bir hastalık olması, epileptik nöbetler, altta yatan beyin patolojisi, psikiyatrik komorbidite ve kullanılan AEİ'ların hipotalamo-hipofizer-gonadal aksı ve hormonların karaciğerde metabolizmasını etkilemesi yer alır. Konvansiyonel AEİ'lardan olan KBZ ve VA epilepsi tedavisinde ilk tercih edilen ilaçlardandır. Çalışmamızda; VA kullanan 18 hasta, KBZ kullanan 17 hasta olmak üzere toplam 35 hasta yer almıştır. Bu hastaların medikal özgeçmişleri, seks hormon seviyeleri, ilaç kan düzeyleri, HAM-D, HAM-A ve ACYÖ değerleri incelenmiş ve epilepsili kadın hastalarda, epilepsili erkek hastalara göre cinsel disfonksiyon oranı daha yüksek bulunmuştur. Bu da Türk toplumunda erkeklerin cinsel disfonksiyon konusunda kendilerini ifade etmelerindeki sıkıntı ve Türk toplumundaki kadınlarda diğer pek çok sebebe de bağlı olarak cinsel disfonksiyon oranının fazla olmasıyla açıklanabilir. Çalışmamızda VA kullanan erkek hastalarda, DHEAS ve PG seviyesi KBZ kullanan erkek hastalara göre yüksek tespit edilmiştir. Çalışmamızın sınırlayıcı bir yönü olan hasta sayımızın az olması nedeniyle bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy, which is the most frequently observed disease of central nervous system affects 1 % of general population. In patients with epilepsy sexual dysfunction is seen in higher incedence than in patients with other chronic neurologic diseases. There are many reason of sexual dysfunction in epilepsy: Being a chronic disease, epileptic seizure, underlying brain pathology, psychiatric comorbidite and using AED affect hypothalamohypophyseal axe and hormones in metabolism of liver.In epilepsy treatment, CBZ and VA which are conventional AED, are initial preferable drugs. In our study, there are 35 patients; 18 patients who used VA and 17 patients who used CBZ. This patients's medical autobiography, sexual hormone levels, drug blood levels, HAM-D, HAM-A and ASEX levels were examined and percentage of sexual dysfunction in woman patients with epilepsy is found higher than man patients with epilepsy. So, this also can be explained with problem of men self expression about their sexual dysfunction in Turkish society and In women of Turkish society, rate of sexual dysfunction, which is depend on other many reasons, is too much. In our study, DHEAS and PA levels were confirmed in higher levels in man patients who used VA than in man patients who used CBZ. Due to insufficient number of patients which is limiting factor in our study, this study subject should further be studied.