Türk sermaye piyasası içinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın gelişimi, sorunları ve Türk ekonomisindeki önemi.
- Tez No: 36539
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET 1980'lerin ikinci yarısından itibaren uluslararası para ve sermaye piyasalarında görülen gelişmeler, gelişmiş ve yeni gelişmekte olan piyasalar arasında köprü vazifesi gören, Türk para ve sermaye piyasasını da etkilemiştir. 26 ARALIK 1985 tarihinde kurulan istanbul Menkul Kıymetler Borsası bu gelişmelerin ürünlerinden biridir. Borsanın kurulması ile hisse senedi al ım-sat iminin gerçekleştirildiği ikincil piyasa da gelişmiştir. 17 HAZİRAN 1991 'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bünyesinde açılan Tahvil ve Bono piyasası, işlem çeşidini artırmış ve daha da önemlisi tahvil al ım-sat ımlarındaki ikinci el piyasa işlemlerinin hergün ve belirli bir düzen içinde gerçekleştirildiği bir borsaya kavuşulmuş olmaktadır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın işlem hacmi ve miktarı, ekonomik istikrarsızlıklar ve kendi bünyesinde oluşan fiziki sorunlar nedeniyle, olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu olumsuzlukların giderilmesi için çeşitli öneriler ve düzenlemeler getirilmeye çalışılmaktadır. Gerek özel sektöre ve gerekse devlet sektörüne kaynak sağlamada, likit piyasa oluşturma ve sermayeyi tabana yayma gibi konularda önemli bir rolü olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın,“”bu etkinliğini daha iyi gerçekleştirebilmesi için, çözüm önerilerinin değerlendiril mesi ve düzenlemelerin en kısa zamanda yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The developments seen in the international money and capital markets since the second half of the 1980's have effected the Turkish money and capital market which acts a bridge between the developed and the developing markets. The Istanbul Stock Exchance (IMKB) which was established in 26th Dec. 1985 is the result of this development. The establishment of a stock exchange helped a secondary market for the exchange of stocks and shares to deve lope. The Stock and Share Market which was founded within the body of the Istanbul Stock Exchange (IMKB) on June 1991 has increased the types of transaction as well as providing a stock exchange where the secondary market transaction of the stock are realised in certain order. The quantity and volume of the transaction realised in the Istanbul Stock Exchange (IMKB) are negatively effected by the economic instability and by the physical problems occuring within it's structure. A lot of suggestions are made and many arrangements are tried to be imposed in order to overcome these problems. For the Istanbul Stock Exchange (IMKB) which plays a significant role in providing financial sources for both the private and state secto-c, creating a cash market and distributing capital to the public, to realise those effects in a better way, it is neccessary to evaluate and consider the suggestions regarding the solutions and to take the precautions in the shortest period.