Karaciğer kist hidatik ameliyatlarında povidon iyot kullanımının troid fonksiyon testlerine etkisi
Effect of using povidone iodine in liver cyst hydatid operations on thyroid function tests
- Tez No: 365419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN TERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç:Karaciğer kist hidatik ameliyatlarında birçok skolosidal ajanın yanında povidon iyot da kullanılmaktadır.Çalışmamızın amacı karaciğer kist hidatik cerrahisinde kullanılan povidon iyodun tiroid fonksiyon testlerini etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde karaciğer kist hidatik ameliyatı nedeniyle opere edilecek hastalar alındı. Çalışmamıza 30 hasta prospektif olarak kabul edildi. Preoperatif tiroid fonksiyon testlerinden tiroid sitimulan hormon, serbest T3 ve serbest T4 bakıldı. Hastalara karaciğer kist hidatik cerrahisi yapıldı ve protoskolosidal ajan olarak povidon iyot kullanıldı. Postoperatif ikinci günde tekrar tiroid fonksiyon testlerinden tiroid sitimulan hormon, serbest T3 ve serbest T4 bakıldı. Hastaların yaş, kilo, boy, kist büyüklükleri, cinsiyet, ameliyat süresi, ameliyatta kullanılan batikon miktarı kaydedildi. Daha sonra preoperatif ve postoperatif değerler karşılaştırıldı. İstatistik analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows, version 20 (SPSS Inc. Chicago, IL. USA) programı kullanılarak yapıldı. Değerlendirme sonuçlarında p< 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Hastalarımızın yaş ortalaması 36(16-79) idi. Hastaların %13 (4) erkek, %87 (26) bayan idi. Ortalama ameliyat süresi 89(60-150) dakika idi. Ameliyatta kullanılan ortalama povidon iyot miktari 280 ml idi. (150-450 ml). Hastalarımızın boy ortalaması 163 cm, kilo ortalaması 67,2 ve BMİ ortalaması 25,1 olarak tespit edildi. Hastaların pre-op TSH değerleri ortalaması 1,8680 (0,2500-4,3900), post-op TSH ortalaması 1,9807 (0,3900-6,7500) olarak tespit edildi. Pre-op sT3 değerlerinin ortalaması 3,0727 (1,7800-4,2200), post-op sT3 değerlerinin ortalaması 2,4273 (1,8500-3,0400). Pre-op sT4 değerlerinin ortalaması 1,1570 (0,8600-1,4500), post-op sT4 değerlerinin ortalaması 1,2747(0,1000-1,9400) olarak tespit edildi Pre-op ve post-op TSH değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. (p>0.05). Pre-op sT3 ile post-op sT3 değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Besides so many scolocidal agent also povidone iodine is used in liver cyst hydatid operations. Aim of our study is to investigate that povidone iodine which used in liver cyst hydatid operations, effected thyrod function tests or not. Materials and methods: Patienst who would be operated for liver cyst hydatid were included to our study. For our study thirty patients accepted as prospective. Preoperatively, from throid function tets, throid stimulating hormone, free T3 and free T4 levels were analaysed. Liver cyst hydatid surgey made or patients and povidone iodine was used as scolocidal agent. Postoperatively again throid stimulating hormone, free T3 and free T4 levels were analaysed. Age, weight, height, size of cyst, gender, operation duration and amount of povidone iodine used in operation were saved. Than preoperative and post operative levels were compared. Statistical analyse was made by using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows, version 20 (SPSS Inc. Chicago, IL. USA) program. In evalıuation results p< 0.05 was accepted as significant. Findings: Average of our patients was 36(16-79). 13% (4)of patients were male and 87 %(26) were female. Mean operation duration was 89(60-150) minutes. Mean amount of povidone iyodine used in ooperation was 280 ml (150-450 ml). Average height of our patients was 163 cm, weight 67,2 kg and body mass index was 25,1 . When preoparative and post operative TSH levels compared a statistically significant result was not seen(p>0.05). Preoperative fT3 and post operative fT3 levels were compared.