Geriatrik hastalarda epikardiyal yağ dokusu kalınlığının metabolik sendrom parametreleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation wi̇th epicardial adipose tissue thickness and metabolic syndrome parameters in geriatric patients
- Tez No: 365418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ULAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Epikardiyal yağ dokusu kalınlığının metabolik sendromlu hastalarda artmış olduğu gösterilmiştir fakat geriatrik populasyondaki metabolik sendromlu hastalarda epikardiyal yağ dokusu kalınlığının artıp artmadığı konusundaki bildiklerimiz sınırlıdır. Biz bu çalışmada geriatrik hastalarda metabolik sendrom parametreleri ile epikardiyal yağ dokusu kalınlığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Metod: Kesitsel çalışmaya geriatrik metabolik sendromlu 30 hasta (Grup 1) ve 30 sağlıklı birey kontrol grubu (Grup 2) olarak alındı. Gruplar arası epikardiyal yağ dokusu kalınlığı istatiksel olarak karşılaştırıldı. Epikardiyal yağ doku kalınlığı Renkli Dopler görüntüleme yöntemiyle ölçüldü. Epikardial yağ dokusu kalınlığının Metabolik Sendromlu hastalarda prediktivitesi için Lojistik regresyon ve klinik kullanılabilirliği ile ilgili ROC analizi yapıldı. Bulgular: Her iki grupta yaş ve cinsiyet dağılımı benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Epicardiyal adipose tissue thickness has been shown to be increased in metabolic syndrome patients, but we have limited knowledge whether epicardiyal adipose tissue thickness is increased or not in geriatric patients with metabolic syndrome. In this study, we aimed to investigate the relationship between epicardial adipose tissue thickness and metabolic syndrome parameters in geriatric patients. Methods: Thirty geriatric patients with metabolic syndrome and thirty healty controls were included in the present study. Epicardial fat tissue thickness was statistically compared among groups. Epicardial fat tissue thickness were measured using Color Doppler imaging. Logistic regression analysis was used to find the predictors of the metabolic syndrom patients, and for clinical usefullness the ROC analysis was performed. Results: Mean age and gender were similar between the groups (p>0,05).