İnmeli bireylerde korse kullanımının denge, kas aktivasyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of effect of the corset using on balance, muscle activation and quality of life in stroke patients
  1. Tez No: 365421
  2. Yazar: HATİCE ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, inmeli bireylerde korse kullanımının denge, kas aktivasyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemekti. Çalışmaya Sağlık Bakanlığı Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde yatan 44 inmeli birey dahil edildi. Bireyler rastgele yöntemle korse kullanan (n=23) ve korse kullanmayan (n=21) grup olmak üzere ikiye ayrıldı. Tüm bireyler iki hafta süresince, haftada 5 kez fizyoterapi programına alındı. Korseli gruptaki bireylere fizyoterapi programına ilave olarak, sabah kalkış saatinden akşam yatış saatine kadar elastik lumbal korse kullandırıldı. Tüm bireylerin statik dengeleri Tetrax Postürografi Cihazı ve Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), dinamik dengeleri Berg Denge Skalası (BDS) ve Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKY), Transversus Abdominus (TrA) kas kuvveti Chattanoga marka stabilizer cihazı (Basınç Biofeedback Ünit), yaşam kaliteleri ise Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanılarak değerlendirildi. 2 haftalık korse kullanımının sonucunda; FUT, BDS ve Tetrax parametrelerinden ADİ (Ağırlık Dağılım İndeksi) ölçümlerinde gruplar arasında, korse kullanan grup lehine anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of corset using on balance, muscle activation, functional mobility and quality of life in stroke patients. 44 individuals who had stroke diagnosis and hospitalized in Ministry of Health Bolu Physical Therapy and Rehabilitation facility included this study. Patients divided randomly in two seperate groups which corset group (n¬¬¬¬¬=23) and control group (n=21). All patients received physical therapy pogramme every workday for 2 weeks. Corset group in addition to physical therapy used elastic lomber corset from getting up till going back to sleep. Static balance values of patients were measured with Tetrax balance systems and Functional Forward Reach Test (FRT). Dynamic balance was measured with Berg Balance Scale (BBS) and Timed Up and Go test (TUG). Transversus abdominus muscle strenght was assessed with Chattanoga stabilizer, for quality of life measurement, Nothingham Health Profile (NHP) was used. There was significant difference in favor of corset group for FRT, BBS and Tetrax WDI (Weight Distribution Index) after 2 weeks usage of corset (p0,05).