Kronik inmeli bireylerde denge değerlendirmeleri için kullanılan yöntemlerin yüz yüze, senkron ve asenkron kullanımının karşılaştırılması
Comparison of face-to-face, synchronous and asynchronous use of methods used for balance assessments in individuals with chronic stroke
- Tez No: 804244
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışma, kronik inmeli bireylerde Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Tinetti Denge Testinin (TDT), senkron ve asenkron olarak uygulanmasının güvenirliği ve geçerliğini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 30-77 yaş aralığında 12 kadın ve 24 erkek olmak üzere 36 kronik inmeli birey dahil edildi. Tüm bireyler yüz yüze, senkron tele-değerlendirme ve asenkron tele-değerlendirme olmak üzere 3 farklı yöntemle değerlendirildi. Yüz yüze değerlendirme 1. değerlendirici tarafından klinik ortamda gerçekleştirildi. Yüz yüze değerlendirmede bireylerin sosyodemografik bilgileri, inme hastalığı ile ilgili bilgileri, denge, fonksiyonel ve klinik durumlarına ait değerlendirmeler yapıldı. Asenkron ve senkron tele-değerlendirmeler, 1. ve 2. değerlendirici tarafından gerçekleştirildi. Asenkron ve senkron tele-değerlendirmelerde bireyler sadece BDÖ ve TDT ile değerlendirildi. Güvenirlik iç tutarlılık, değerlendirici içi ve değerlendiriciler arası güvenirlik ile araştırıldı. Değerlendirici güvenirliği için 18 bireyin hem senkron video kayıtları hem de asenkron video kayıtları 10 gün sonra 2 değerlendirici tarafından değerlendirildi. Geçerlilik ise birleşim geçerliği ve eşzaman geçerliği ile incelendi. Birleşim geçerliğinin incelenmesinde Motor Değerlendirme Ölçeği (MDÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Brunnstrom alt ve üst ekstremite iyileşme evreleri kullanıldı. Eşzaman geçerliği ise BDÖ, TDT, mediolateral salınım (MLS), anteroposterior salınım (APS) ve salınım hızı ile ilişki incelenerek araştırıldı. Çalışmamız sonucunda; her iki tele-değerlendirme yöntemi için BDÖ ve TDT'nin iç tutarlılığının (Cronbach a=0,930 ile 0,970 arası), değerlendirici içi güvenirliğinin (ICC=0, 970 ile 0,990 arası) ve değerlendiriciler arası güvenirliğinin (ICC=0, 970 ile 0,990 arası) mükemmel derecede olduğu tespit edildi. Yapı geçerlik analizinde ise her iki tele-değerlendirme yöntemi için de BDÖ' nün iki faktörlü bir yapısının olduğu görüldü. TDT'nin ise tek faktörlü yapıya sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the reliability and validity of the synchronous and asynchronous application of Berg Balance Scale (BBS) and Tinetti Balance Test (TBT) in individuals with chronic stroke. Thirty-six chronic stroke individuals, 12 women and 24 men, aged between 30-77 years, were included in the study.All individuals were evaluated with 3 different methods: face-to-face, synchronous tele-assessment and asynchronous tele-assessment. Face-to-face evaluation was performed by the 1st evaluator in a clinical setting.In the face-to-face evaluation, evaluations of individuals' sociodemographic information, information about stroke disease, balance, functional and clinical status were made. Asynchronous and synchronous tele-assessments were performed by the 1st and 2nd evaluator. In asynchronous and synchronous tele-assessments, individuals were evaluated only with BBS and TBT. Reliability was investigated with internal consistency, intra-rater and inter-rater reliability.For rater reliability, both synchronous and asynchronous video recordings of 18 individuals were evaluated by 2 raters 10 days later. Validity was examined with concurrent validity and concurrent validity. Reliability was investigated with internal consistency, intra-rater and inter-rater reliability. Both synchronous and asynchronous video recordings of 18 individuals were evaluated by 2 raters 10 days later for rater reliability. Validity was examined with concurrent validity and concurrent validity. Motor Assessment Scale (MAS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Brunnstrom lower and upper extremity recovery stages were used to examine the convergent validity. Concurrent validity was investigated by examining the relationship with BBS, TBT, mediolateral sway (MLS), anteroposterior sway (APS) and oscillation velocity. As a result of our study; For both tele-assessment methods, the internal consistency (Cronbach a=0.930 to 0.970), intra-rater reliability (ICC=0.970 to 0.990), and inter-rater reliability (ICC=0.970 to 0.990) of the BBS and TBT was found to be excellent. In the construct validity analysis, it was seen that the BBS had a two-factor structure for both tele-assessment methods.