Kuadriparetik serebral palsili bireylerde salya ve beslenmenin büyüme ile ilişkisinin araştırılması
Drooling ang feeding investgation of relationship betweeen growing person with quadriparetic cerebral palsy
- Tez No: 365430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; kuadriparetik Serebral palsi'li bireylerde salya ve beslenmenin büyüme ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya spastik kuadriparetik Serebral palsi tanılı, 2 ile 15 yaş arası 56 birey ve ailesi/bakıcısı dahil edilmiştir. Bireylerin salya akış şiddeti ve frekansı Thomas-Stonell ve Greenberg Skalası (Drooling Severity and Frequency Scale (DFSS)) kullanılarak değerlendirildi. Salya şiddeti değeri 1 olanlar salya kontrolü olan gruba (grup 2 (n=27)) dahil edildi. Salya şiddeti değeri 2, 3, 4 veya 5 olanlar salya kontrolü olmayan grubu (grup 1 (n=29)) oluşturdu. Gestasyonel yaş, doğum kilosu, postnatal dönem emme fonksiyonları, beslenme, baş kontrolü, boy, kilo, yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), kaba motor fonksiyon sınıflandırma sistemi (GMFCS) ve büyüme değerlendirildi. Beslenme davranışını değerlendirmek üzere Davranışsal Pediatrik Beslenme Değerlendirme Skalası (Behavioral Pediatrics Feeding Assessment Scale (BPFAS)) uygulandı. Yapılan değerlendirmeler her iki gruba da uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate drooling and feeding the relationship between growing. 56 children with quadriparetic Cerebral palsy who are between 2-15 years old and their parents or caregivers were included. Saliva flow severity and frequency of cases were evaluated with Thomas-Stonell and Greenberg Scale (Drooling Severity and Frequency Scale, DFSS). Cases whose saliva intensity value was 1 were included not drooling group (group 2 (n=27)). Cases whose saliva intensity value was 2, 3, 4 or 5 were included drooling group (group 1 (n=29)). Gestational age, birth weight, postnatal term absorption function, nutrition, head control, height, weight, age, body mass index (BMI), gross motor function classification system (GMFCS) and growth were evaluated. Behavioral Pediatrics Feeding Assessment Scale (BPFAS) used to assess feeding behavior. The evaluations were performed in both two groups.