Migren patofizyolojisinde adenozin trifosfat ve reseptörlerinin rolü ve olası tedavi protokollerinin geliştirilmesi
The role of adenosine triphosphate and its receptors in migraine pathophysiology and to develop possible treatment protocols
- Tez No: 365431
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TÖRE, DOÇ. DR. SEYİT ANKARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Migren Patofizyolojisinde Adenozin Trifosfat ve Reseptörlerinin Rolü ve Olası Tedavi Protokollerinin Geliştirilmesi Migren, yenileyici tek taraflı baş ağrısı ile karakterize nörovasküler bir hastalıktır. Dura mater, baş ağrılarının oluşumundan sorumlu en önemli yapılardan biridir ve çok sayıda mast hücresi içermektedir. Meninkslerin trigeminal innervasyonu migren ağrısı için morfolojik bir substrat sağlar. Purinoseptörleri aracılığıyla ağrıya yol açan ATP' nin, migren patofizyolojisinde rolü olabileceği hipotezimizin temelini oluşturmaktadır. Sunulan çalışmada ATP ve reseptörlerinin migren patofizyolojisindeki rolleri ve olası tedavi protokollerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada suction elektrot ve Ca+2-görüntüleme yöntemleri kullanıldı. Elektrofizyolojik kayıtlar için yapay BOS içinde sıçan hemi kranyumları hazırlandı ve ATP (100 µM), ADP (100 µM), AMP (100 µM), adenozin (100 µM), α-β MeATP (20 µM, P2X2, P2X3, P2X2/3 agonisti), 2MeSADP (20 µM, P2Y1 agonisti), BzATP (100 µM, P2X7 agonisti), Suramin (100 µM, P2 antagonisti), A-317491 (1 µM, P2X3 antagonisti); Ca+2-görüntüleme için saf nöron ve mast hücre-nöron ko-kültürüne ATP (100 µM), Compound 48/80 (10 µg/ml) ve Suramin (100 µM) uygulandı. Ayrıca hemi kranyumlara ex-vivo ATP (100 µM) ve Compound 48/80 (10 µg/ml) uygulandı. Veriler t-testi ile SPSS 17.0 ' da analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The Role of Adenosine Triphosphate and Its Receptors In Migraine Pathophysiology and To Develop Possible Treatment Protocols Migraine is a neurovascular disease characterized by recurrent unilateral headache. The dura mater is one of the most important structures in the generation of headaches and it contains many mast cells. Trigeminal innervations of meninges provide a morphological substrate for migraine pain. The fact that ATP lead to pain via its purinoceptors that could play a role in migraine pathophysiology constituted basis of our hypothesis. In the present study, it was aimed to investigate the role of ATP and its receptors in migraine pathophysiology and to develop possible treatment protocols. In the study, suction electrode and Ca+2-imaging methods were used. Rat hemi skulls in artificial cerebrospinal fluid were prepared for electrophysiologic recordings. The preparations were applied ATP (100 µM), ADP (100 µM), AMP (100 µM), adenosine (100 µM), α-β MeATP (20 µM, P2X2, P2X3, P2X2/3 agonist), 2MeSADP (20 µM, P2Y1 agonist), BzATP (100 µM, P2X7 agonist), Suramin (100 µM, P2 antagonist), A-317491 (1 µM, P2X3 antagonist). For Ca+2-imaging, pure neuron and mast cell-neuron co-culture were exposed to ATP (100 µM), Compound 48/80 (10 µg/ml) and Suramin (100 µM). In addition, hemi skulls were exposed ex-vivo to ATP (100 µM) and compound 48/80 (10 µg/ml). The data were compared with t-test by using SPSS 17.0.