Serebral palsili çocukların el fonksiyonları ile aktivite ve katılım seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship between hand functions and activity and participation levels of children with cerebral palsy
  1. Tez No: 399231
  2. Yazar: DİLAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
El fonksiyonlarındaki limitasyon Serebral Palsili (SP) çocuklarda hareket bozukluğunun bir göstergesidir. Elde meydana gelen bozukluk gelişmekte olan beynin temelinde yatan patolojiye bağlıdır. Bu çalışmanın amacı SP'li çocukların el fonksiyonları ile aktivite ve katılım seviyeleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak fizyoterapi ve rehabilitasyon sürecindeki elin önemini vurgulamak ve tedavi protokolüne yön vermektir. Çalışmaya 6-16 yaş aralığında 100 SP'li çocuk dahil edildi. Çocukların demografik bilgileri kaydedildi. Çocukların el becerileri, El Yetenekleri Sınıflandırma Sistemi (EYSS); el fonksiyonları ABILHAND-Kids elle ilgili yetenek ölçeği; aktivite ve katılım seviyesi Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri Fonksiyonel Beceriler (PÖDE-FB) alt başlığı kullanılarak değerlendirildi. EYSS ve ABILHAND-Kids skorları arasında anlamlı ilişki bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Limitation on the functions of hand is a sign of movement disorder in children with Cerebral Palsy (CP). This disability is caused by the immature brain defect. The purpose of this study is to show the relationship between hand functions and activity and participation levels of children with CP, highlighting importance of hand in rehabilitation process and helping the treatment. This study evaluates 100 children with CP, between the ages in 6 and 16 years. Demographic information of children are recorded and following tests applied to every child: Manual Ability Classification System (MACS), ABILHAND-Kids and Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI) Functional Skills Scale (FSS). Significant correlation was found between EYSS and ABILHAND-Kids scores (p0,05).