Farklı seramik kesici takımlar için takım ömrü modellerinde üstel değerlerin deneysel olarak belirlenmesi
An experimental investigation for different ceramic cutting tools on exponents in tool life models
- Tez No: 365458
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Talaş kaldırma esnasında ortaya çıkan en büyük problemlerden bir tanesi takım aşınmasıdır. Talaş kaldırma işlemi esnasında tüm takımlar aşınır ve bu aşınma takım ömrünü tamamlayıncaya kadar devam eder. Takım aşınmasına etki eden (kesme hızı, ilerleme, kesme derinliği, kesme sıvısı) faktörler kesme işlemine bağlı olan parametrelerdir. Kesme parametresi-takım ömrü ilişkisine dayalı modellerden yola çıkılarak takım ömrü belirlenmektedir. Takım ömrünü tayin etmede en yaygın kullanılan modeller Taylor, Gilbert, Krononberg modelleridir. Günümüzdeki takım malzemeleri için literatürde, takım ömrünü belirleyen modellerde kullanılan `?n?? üstel değeri ile ilgili yapılan çalışmaların yetersiz olduğu gözlenmiştir. Bu sebeple, bu araştırmada günümüzde kullanım alanı giderek yaygınlaşan Seramik takımlar için `?n?? üstel değerinin deneysel olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Taylor?un ömür modelinde (V.Tn=C) n üstel değeri, kesici takım malzemesi ve işleme biçimine bağlı olarak belirlenir. Gelişen kesici takım teknolojisine paralel olarak, farklı kesici takımlar için takım ömrü deneylerinin yapılmasına kılavuzluk eden TS 10329 (ISO 3685) baz alınarak işleme deneyleri yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular literatüre kazandırılmıştır. Grafik yöntemi ve regresyon analizi ile hesaplanan ?n? üstel değerleri literatürde belirtilen aralıkta tespit edilmiştir. Her iki yöntemde de aynı ?n? üstel değeri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tool wear is the most important problem during machining. In the machining, all types of cutting tools are exposed to wear and wear continues until the tool ends its life. The parameters that affect tool wear related to cutting such as cutting speed, feed rate, cutting depth, cutting fluid. Tool life is determined by using models based on cutting parameters-tool life relation. Taylor, Gilbert, Krononberg models are the most commonly used for prediction of tool life. In the literature it is seen that the studies carried out on `?n?? exponent for modern cutting tool materials is inadequate. For this reason, the aim of this study is to obtain the `?n?? exponent for Ceramic. Cutting tool which one finding wider usage nowadays by experimentally. In Taylor?s tool life model (V.Tn=C) the `?n?? exponents is determined based on cutting tool material and machining method. In accordance with the developing cutting tool technology, TS 10329 (ISO 3685) which is a guide for tool life experiment for different cutting tools referenced for the experiments to be carried out. The information obtained in this study added to the literature.“n”exponent values within calculated by graphic method and regression analysis the specified range has been found in the literature. In both methods, the same“n”exponent values were found.