Östenitik paslanmaz çeliklerin işlenebilirliği üzerinde farklı kesici kenar formlarının etkisinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
A comparative study of the effect of different cutting edge forms on the machinability of austenitic stainless
  1. Tez No: 365457
  2. Yazar: BARIŞ BAKIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULLAH DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, östenitik paslanmaz çelik malzemelerin farklı kesici kenar formlarına sahip takımlarla tornalanması esnasında kesme parametrelerinin kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğüne olan etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda; AISI 303, AISI 304 ve AISI 316L tipi östenitik paslanmaz çelik malzemeler kullanılmıştır. Bu malzemeler üç farklı kesici kenar formuna (SNMG 12 04 08-MM, SNMG 12 04 08-MR ve SNMG 12 04 08-QM) ve üç farklı takım uç yarıçapına (0,8; 1,2; 1,6 mm) sahip kesici takımlarla tornalanmıştır. Deneyler kuru işleme şartlarında kesme derinliği (2 mm) sabit tutularak, dört farklı kesme hızı (125 m/dk, 150 m/dk, 175 m/dk ve 200 m/dk) ve üç farklı ilerleme miktarı (0,1 mm/dev, 0,2 mm/dev ve 0,3 mm/dev) seçilerek ISO 3685 standardına uygun olarak yapılmıştır. Kesme kuvvetlerinin ölçümleri Kistler 9257 B model dinamometre ile gerçekleştirilirken yüzey pürüzlülüğü değeri ise 9633 seri numaralı Mahr Perthometer M1 yüzey pürüzlülüğü cihazı yardımıyla ölçülmüştür. Deneylerden elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; ilerleme miktarının artması, kesme kuvvetlerinin ve yüzey pürüzlülüğünün artmasına neden olmuştur. Kesici takım uç yarıçapının arttırılması ise kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğüne olumlu katkılar sağlamıştır. Malzemelerin karşılaştırılması durumunda işlenebilirlik açısından AISI 303 ve AISI 304 malzemelerden birbirine yakın veriler elde edilirken AISI 316L malzemenin ise daha zor işlendiği görülmüştür. Ayrıca esas kesme kuvveti ve yüzey pürüzlülüğü değerleri QM kesici kenar formunda düşük, MR kesici kenar formunda yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cutting parameters on cutting forces and surface roughness in the course of machining of austenitic stainless steel materials by the tools having different cutting edge forms were examined. In the experimental studies, AISI 303, AISI 304 and AISI 316L type austenitic stainless steel materials were used. These materials were machined by cutting tools that have three different cutting tool forms (SNMG 12 04 08-MM, SNMG 12 04 08-MR and SNMG 12 04 08-QM) and three different tool edge radiuses (0,8; 1,2; 1,6 mm). Experiments were carried out in accordance with ISO 3685 standard by keeping cutting depth (2 mm) fixed under dry process conditions and by choosing four different cutting speeds (125 m/min, 150 m/ min, 175 m/ min and 200 m/ min) and three different feed rates (0,1 mm/rev, 0,2 mm/rev and 0,3 mm/rev). While measurements of cutting forces were performed through Kistler 9257 B model dynamometer, roughness value was measured with 9633 serial numbered Mahr Perthometer M1 surface roughness device. The results of the experiments showed that as the feed rates increased, cutting forces and surface roughness increased, too. Increasing cutting tool edge radiuses made positive contributions to cutting forces and surface roughness. As to the comparison of machinibility of the materials, similar values were obtained between AISI 303 and AISI 304, whereas AISI 316L proved to be a tougher material to machine. Also on the cutting edge in the form of cutting force and surface roughness values from QM, MR was higher in the form of cutting edge.