Ti6al4v titanyum alaşımında kılavuz ile vida açma problemlerinin araştırılması
The investigation of the tappi̇ng problems of ti6al4v alloy
  1. Tez No: 365467
  2. Yazar: GÜLTEKİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kılavuz ile vida açma işlemi diğer kesici takımlar ile yapılan talaş kaldırma işlemlerine nazaran daha karmaşıktır. Ayrıca işlenebilirliği zor olan Ti alaşımları, süper alaşımlar vb. malzemelerde bu süreç daha da zorlaşmakta ve kesici takım (kılavuz) ömrünün azalmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, kılavuzun verimli olarak kullanılabilmesi için kesme şartlarının (kılavuz seçimi, kesme parametreleri, vb.) en iyi şekilde belirlenmesi gerekir. Bu çalışmada, kaplamalı (TiAlN) ve kaplamasız 5 farklı tipte kılavuz kullanılarak Ti6Al4V alaşımına vida açma deneyleri uygulanmıştır. Bu deneyler 4 farklı kesme hızı (2, 3, 4 ve 5 m/dak) ve vida adımı miktarı kadar ilerleme (1,25 mm/dev) değeri ile ıslak ve kuru şartlarda gerçekleştirilmiştir. Vida açma işlemleri sırasında kılavuzların takım ömrü ve kesme kuvvetleri belirlenmiştir. Deneyler sonucunda tüm kesiciler için kesme torku bakımından en iyi sonuçlar eğik ağız bilemeli düz kanallı kılavuzlar ile elde edilmiştir. Kaplama işlemi uygulanmış kesici takımlarda kaplamsız takımlara göre kesme torkunda artışlar olduğu tespit edilmiştir. Islak kesme şartlarında kesme torklarında artışların olduğu gözlemlenmiştir. Eğik ağız bilemeli düz kanallı kılavuzların Ti6Al4V malzemesi üzerinde en iyi kesme performansını sergilediği tespit edilmiştir. Bu kılavuz ile yapılan deneylerde tüm kesme şartlarında diğer kılavuzlara oranla kesme torku açısından %10 ile %74 arasında iyileşmelerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tapping with a tap is more complex than the machining processes done by other cutting tools. Also, this process becomes harder for such materials as Ti alloys, super alloys, etc. which are hard to machine and causes a decrease in the cutting tool (tap) life. Thus, it is required to determine the optimal cutting conditions (selection of tap, cutting parameters, etc.) in order to use the tap efficiently. In this study, screw cutting experiments have been carried out on Ti6Al4V alloy by using 5 different types of coated (TiAIN) and uncoated taps. The experiments were conducted in wet and dry conditions with 4 different cutting speeds (2,3,4 and 5 m/min) and a feed rate which is equal to thread pitch (1.25 mm/min). The tool life and the cutting forces of the taps were determined during tapping processes. The best results were obtained with straight flutes with spiral point taps in terms of cutting torque. Cutting torque increases were observed in coated cutting tools. Cutting torque increases were also observed in the wet cuting conditions. As a result, it was determined that straight flutes with spiral point taps exhibited the best cutting performance on Ti6Al4V material. With the experiments carried with this tap, between 10% - 74% better torque values were obtained compared to other taps in all cutting conditions.