Kondenzasyon metoduyla nanoplatformlara schiff bazı takılması ve glukoz oksidaz enziminin biokatalizör olarak incelenmesi
Nanoplatforms attached schiff bases by condensation method; investigation of glucose oxidase enzyme as biocatalysts
- Tez No: 365469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, Polistiren A-NH2 (PSA) ile salisilaldehit (Sal), 5-metilsalisilaldehitin (5-CH3Sal) katılma-ayrılma reaksiyonu sonucunda iki adet Schiff bazı içeren polimerler sentezlendi. Modifiye olmuş tüm polimerlerin yapısı FT-IR, GPC gibi spektral analizler ve element analizlerinin yanı sıra yüzey yapısında meydana gelen değişiklikler SEM-EDX analizi ile incelendi. Sonrasında ise, (PSA), (PSA?SalH) ve (PSA-SalCH3) kodlu modifiye olmuş polimerlere, adsorpsiyon yöntemi ile Glukoz oksidaz (GOx) enzimi immobilize edildi. Serbest ve immobilize GOx enzim üzerine sıcaklık, pH, tekrar kullanım, depolama kararlılığı gibi parametrelerin etkisi araştırıldı. (PSA)?e immobilize edilen enzim için, iki adet optimum pH belirlenmiş olup, bunlar sırası ile 4,0 ve 7,0 dir. (PSA?SalH) ve (PSA-SalCH3)?ya immobilize edilen enzimin optimum pH sı ise sırasıyla 7,0 ve 6,0 olarak bulundu. (PSA), (PSA?SalH) desteklerine tutturulan enzimin optimum sıaklığı 80 oC olarak belirlenirken (PSA-SalCH3) polimer için iki optimum sıaklık 40 oC ve 70 oC olarak belirlendi. Lineweaver-Burk eğrileri çizilerek, Vmax ve Km değerleri her bir polimer desteğine tutturulan enzim için hesaplanarak, (PSA) için pH=4 ve t=80 oC?de 1,641 mM.min-1 ve 1,031 mM; pH=7 ve t=80 oC?de 1,266 mM.min-1 ve 0,917 mM olarak belirlendi. (PSA?SalH) için pH=7 ve t=80 oC de 1,069 mM.min-1; 0,549 mM olarak velirlenirken, (PSA-SalCH3) desteği için pH=6 ve t=40 oC de ve pH=6 ve t=70 oC?de sırasıyla 2,216 mM.min-1; 0,813 mM olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Polymer-bound Schiff-base ligands were prepared from Polystyrene A-NH2 (PSA) and salicylaldehyde (Sal) and 5-methylsalicylaldehyde (5-SalCH3). Firstly, all of the modified polymers were characterized on the basis of FT-IR and GPC spectral analyses studies. The changes in the surface structure of modified polymers were examined with SEM-EDX analysis. After that, Glucose oxsidase were immobilized onto (PSA), (PSA?SalH) and (PSA-SalCH3) modified polymer with using the adsorption method. The influence of temperature, pH and reusability, storage capacity on the free and immobilized Glucos oxsidase were investigated. The immobilized glucose oxidase on (PSA) showed two optimum pH values that were pH = 4 and pH = 7 (PSA-Sal)-GOx and (PSA-SalCH3)-GOx were showed optimum pH values as 7 and 6, respectively. (PSA) and (PSA-SalH) were showed optimum temperature as 80 oC. Kinetic parameters were calculated as 1.641mM min?1/ 1.031 mM.; 1.266 mM min?1 / 0.917 mM, 1.069 mM min-1 / 0.549 mM and 2.216 mM min?1 / 0.813 mM, for Km /Vmax respectively; (PSA), (PSA-SalH) and (PSA-SalCH3) bound enzymes.