Polistren tabanlı schiff bazlarının sentezi ve immobilizasyon uygulamaları
Synthesis of polystyrene-based schiff bases and application of immobilization
  1. Tez No: 365470
  2. Yazar: NURBANU ÖZDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, (aminometil)polistiren (APS) ile tiyofenaldehit (Tio), 5- klortiyofenaldehit (5-ClTio), 5-metiltiyofenaldehit (5-CH3Tio) katılma-ayrılma reaksiyonu sonucunda üç adet Schiff bazı içeren polimerler sentezlendi. Modifiye olmuş tüm polimerlerin yapısı FT-IR, GPC gibi spektral analizlerin yanı sıra yüzey yapısında meydana gelen değişiklikler SEM-EDX analizi ile incelendi. Sonrasında ise, (APS-Tio), (APS-5-ClTio) ve (APS-5-CH3Tio) kodlu modifiye olmu? polimerlere, Glukoz oksidaz (GOx) enzimi immobilize edildi. immobilize GOx enzim üzerine sıcaklık, pH, tekrar kullanım, depolama kararlılığı gibi parametrelerin etkisi araştırıldı. (APS-Tio)?ya immobilize edilen enzim için, iki optimum pH sırası ile 4,0 ve 7,0 olarak gözlendi. (APS-5-ClTio) ve (APS-5- CH3Tio)?ya immobilize edilen enzimin optimum pH sı ise sırasıyla 8,0 ve 6,0 olarak bulundu. (APS-5-CH3Tio), (APS-5-ClTio) desteklerine immobilize enzimin optimum sıaklığı 70 oC olarak belirlenirken (APS-Tio) polimer için pH=4 de iki optimum sıcaklık 30 oC ve 50 °C olarak, pH=7 de iki optimum sıcaklık 30 °C ve 70 °C olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Polymer-bound Schiff-base ligands were prepared from (aminomethyl)polystyrene (APS) and thiophene aldehyde (Tio), 5-chloro thiophene aldehyde (5-ClTio) and 5-methyl thiophene aldehyde (5-CH3Tio). Firstly, all of the modified polymers were characterized on the basis of, FT-IR and GPC spectral analyses studies. The changes in the surface structure of modified polymers were examined with SEM-EDX analysis. After that, Glucos oxsidase were immobilized onto (APS-Tio), (APS?5-ClTio) and (APS-5-CH3Tio) modified polymer with using the hydrogen binding. The influence of temperature, pH and reusability, storage capacity on immobilized Glucos oxsidase were investigated. The immobilized glucose oxidase on (APS- Tio)-GOx showed two optimum pH values that were pH = 4.0 and pH = 7.0. (APS-5ClTio)-GOx and (APS-5-CH3Tio)-GOx were showed optimum pH values as 8.0 and 6.0, respectively. (APS-Tio)-GOx was showed optimum temperature as 30 oC and 50 oC at pH 4, and 30 oC and 70 oC at pH 7. (APS-5-ClTio)-GOx and (APS-5-CH3Tio)-GOx were showed optimum temperature as 70 oC (respectively pH 8 and pH 6). Vmax kinetic parameter was calculated as 0.0409 mM-0.6678 mM-0.4052 mM- 1.073 mM/ 0.0259 mM.min?1 (pH 4.0; t=50 °C - pH 7.0; 30 °C- pH 7.0; 70 °C for APS-Tio). Vmax kinetic parameter was calculated as 0.5485 mM for (APS-5- CH3Tio). Vmax kinetic parameter was calculated as 0.5485 mM for (APS-5- ClTio).