Lojistik işletmelerde kullanılan bilgi sistemlerinin müşterinin hizmet algısı üzerine etkisi ve bir araştırma
The effect of logistics information systems utilization on customer's perception of service: an application
  1. Tez No: 365498
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bilgi teknolojilerindeki gelişim, yoğun rekabet şartları içinde bulunan işletmelere destek sağlarken müşterilere de iletişim ve gelişen teknolojiler sayesinde istedikleri ürüne istedikleri yerden ulaşma imkânı sunmaktadır. Bu imkân, gelişen teknoloji altyapısı kullanımının günden güne arttığı lojistik sektöründe; lojistik faaliyetlerin planlamasında, icrasında ve takibinde teknolojik altyapıların müşteriler tarafından kullanımını arttırmaktadır. Bu artış müşterilerin hizmet algılarını da doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir. Bu tez çalışmasında lojistik işletmeler tarafından lojistik bilgi sistemleri kullanımı ile müşterinin hizmet algısı arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu amaçla Türkiye'de lojistik işletmelerden hizmet alan işletmelerin lojistik bilgi sistemlerini kullanım oranları ve kullanımlarının hizmet algıları üzerindeki etkisi incelenmiş, lojistik bilgi sistem kullanımı ile hizmet algısı arasında anlamlı ilişkilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While innovation in information technologies supports enterprises in stiff competition, also makes possible for customers to obtain any product they want from anywhere they like. This opportunity, in logistics sector where innovated technology is on the rise, makes technologic utilities increasingly used by customers for planning, performing and tracking of logistic activities. This rise, impacts customers' service perception directly or indirectly. In this dissertation, relation between usage of logistics information systems by logistic enterprises and customers' perception of service examined. For this purpose the utilization degree of logistic information systems and its effect on perception of service by commercial enterprises in Turkey examined. As a result significant connections between usage of logistic information systems and service perception determined.