Demografik özellikler temelinde lojistik faaliyetlerde algılanan hizmet kalitesinin marka sadakati üzerine etkisi ve bir araştırma
Impact of customer's perception of service quality at brand loyalty on demographic specification basis in logistics activities and a research
- Tez No: 365499
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Geleceğin en önemli iş alanlarından biri olan lojistiğin en temel faaliyetlerinden birisi kargo sektörünü de kapsayan taşımacılıktır. Bu sektörde hizmet sunan şirketler rekabetçi bir yarış içerisindedir. Böyle bir ortamda kârlarını maksimize etmeyi amaçlayan şirketler, günümüzde değeri daha belirgin şekilde anlaşılan müşteri memnuniyetini sağlayıp marka sadakati yaratmaya çalışmaktadır. Bunu sağlamak ve rekabet edebilirliklerini sürdürmek için şirketler, sundukları hizmet kalitesi seviyelerini tespit etmek istemektedir. Yapılan bu çalışmanın literatür bölümünde lojistik, lojistik faaliyetler, taşımacılık, hizmet kalitesi ve marka sadakati üzerinde durulmuştur. Çalışmasının araştırma bölümünde ise lojistik sektöründe büyük bir yere sahip olan kargo şirketleri tarafından sunulan lojistik hizmetlerin kalitesinin müşteriler tarafından nasıl algılandığı ve marka sadakatini nasıl etkilediği incelenmiş, sonuç ve öneriler kısmında da genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Which is expected to be one of most important business in future, logistics' basic activities is transportation that also includes cargo sector. Firms, serving at this sector are in a competitive environment. For maximizing profit firms are working on creating brand loyalty by means of recent year's recognized value customer satisfaction. To achieve this and sustain their competitiveness firms need to determine service quality level they offer. Logistics, logistic activities, transportation, the concept of service and brand loyalty are emphasized in this study's literature section.“How logistic services' quality perceived by customers which offered by cargo firms that have a big place in logistics sector and how logistic services' quality affects brand loyalty”is examined in the study's research section. Finally, a general consideration made in conclusions and suggestions section.