Bahçelik Baraj Gölü (Kayseri) ve zamantı ırmağından yakalanan gökkuşağı alabalıklarında (oncorhynchus mykıss) bazı kan parametrelerinin belirlenmesi
Examination of some blood parameters of rainbow trout (oncorhynchus mykiss) catched in Bahcelik Dam Lake (Kayseri) and zamanti river
  1. Tez No: 365501
  2. Yazar: ÖMER FARUK COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Gökkuşağı Alabalığının (Oncorhynchus mykiss) bazı biyokimyasal kan parametreleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar mevsimsel ve istasyonal değişikliklere göre değerlendirilmiştir. Yetişkin ve sağlıklı balık örnekleri Bahçelik Baraj Gölü ve Zamantı Irmağında altı farklı istasyondan yakalanmıştır. Kan örnekleri kuyruk veninden alınmış ve kan tüplerine aktarılmıştır. Kan serum örneklerinde on altı biyokimyasal kan parametresi analiz edilmiştir. Hesaplanan kan parametreleri açısından istasyonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, mevsimsel değişiklikler kan parametrelerini önemli ölçüde etkilemektedir. Hem baraj gölü ve hem de ırmakta yakalanan balıklarda alanin transaminaz değerleri ilkbahar mevsiminde önemli derecede yüksek bulunmuştur. Yaz mevsiminde aspartat transaminaz, kalsiyum, üre, toplam protein ve demir değeri diğer mevsimlerde ölçülen değerlerden önemli derecede yüksek ölçülmüştür. Sonbahar mevsiminde, alkalen fosfataz ve trigliserit değeri diğer mevsimlerde ölçülen değerlerden önemli derecede yüksek bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar balık biyolojisi ve gıda teknolojisi çalışmaları için yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biochemical blood parameters of rainbow trout were examined, and the results were evaluated between sampling locations and according to seasonal changes. Healthy adult rainbow trout were caught from six different locations on the Bahçelik Dam Lake and the Zamantı River. Blood samples were collected from the caudal vena cava and transferred to sample tubes. The blood serum samples were analysed for 16 different biochemical parameters. In terms of the calculated blood parameters, no statistically significant differences were found between locations. However, seasonal changes affected the blood parameters significantly. Alanine transaminase was significantly higher in spring in fish caught from both the dam lake and the river. In the summer, aspartate transaminase, calcium, urea, total protein and iron were significantly higher than in other seasons. In the autumn, alkaline phosphatase and triglyceride were significantly higher than in the other seasons. The results obtained from this study may be useful for research in fish biology and food safety.