Kayseri baraj göllerinde dağılım gösteren bazı istilacı balık türlerinin yöre balıkçılığı üzerine etkisi
On the regional fisheries effect of the some invasive fish in dam lake of Kayseri
  1. Tez No: 586063
  2. Yazar: UFUK TARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÖMER BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmada, Kayseri İl sınırlarında yer alan Bayramhacılı, Bahçelik ve Yamula Baraj Göllerinde bulunan istilacı balık türlerinin, su ürünleri kooperatifi üyesi balıkçıların, sosyo-ekonomileri üzerine etkisi araştırılmıştır. Yamula Su Ürünleri Kooperatifinin 13 adet, Bayramhacılı Su Ürünleri Kooperatifinin 3 adet ve Bahçelik Su Ürünleri Kooperatifinin 5 adet tekne sahibi toplam 21 adet balıkçısı ile çalışılmıştır. Araştırma için 207 adet kapalı ve açık uçlu sorudan oluşan bir anket düzenlenmiştir. Anketlerden elde edilen verilere istatistik testleri uygulanmıştır. Balıkçıların yaş ortalaması % 57.14 sıklık oranı ile 40-49 yaş arasındadır. Yamula Kooperatifi tekneleri ortalama 6.71 m – 9 yaş, Bayramhacılı Kooperatifi tekneleri ortalama 4.42 m – 15 yaş, Bahçelik tekneleri ortalama 7.22 m – 1 yaştır. Kooperatif balıkçılarında evlilik oranı % 90.48'dir. Balıkçılarının % 47.61'i ilkokul, % 42.86'sı ortaokul ve % 9.53'ü ise ön lisans mezunudur. Balıkçıların % 90.48'inin balıkçılıktan önceki işi çiftçiliktir ve % 52.38'i balıkçılık ile birlikte tarım ve hayvancılık yapmaktadır. Balıkçılara göre av miktarındaki azalmanın nedeni, en çok su kirliliği, kaçak avcılık ve istilacı balık türlerine bağlıdır. Kooperatifler tarafından 2018 av döneminde, 387 500 kg gümüş balığı (Atherina boyeri), 5 900 kg havuz balığı (Carassius gibelio) avlanılarak, 790 875 TL gelir elde edilmiştir. Balıkçıların % 37.50'si herhangi bir pazarlama sorunu ile karşılaşmamakta, % 22.50'si düşük fiyat, % 25'i parasını zamanında alamama, % 2.50'si talep düşüklüğü sorunu yaşamaktadır. Kooperatiflerin toplam brüt karı; Bayramhacılı balıkçılarının 38 220 TL, Bahçelik Balıkçılarının 73 780 TL ve Yamula balıkçılarının 194 813 TL'dir. Bayramhacılı Kooperatifi % 39.39, Bahçelik Kooperatifi % 49.36 ve Yamula Kooperatifi % 65.04 ekonomik rantabiliteye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of invasive fish species found in Bayramhacılı, Bahçelik and Yamula Dam Lakes in Kayseri Province on socio-economics of fishery cooperatives were investigated. It's were studied with 21 fishermen from that 13 of Yamula Cooperative, 3 of Bayramhacılı Cooperative and 5 of Bahçelik Cooperative. A questionnaire consisting of 207 closed and open ended questions was prepared for the research. Statistical tests were applied to the data set obtained from the surveys. The average age of fishermen is between 40-49 years with a frequency of 57.14%. The average length and age of boats are Yamula boats are 6.71 m - 9 years, Bayramhacılı boats are 4.42 m - 15 years, and Bahçelik boats are 7.22 m - 1 years. In cooperative fisherman's, the marriage rate is 90.48%. 47.61% of the fishermen are primary school, 42.86% are secondary and 9.53% are associate degree graduates. 90.48% of the fishermen were farming before fishing, and 52.38% work till in agriculture and animal husbandry together with fishing. According to fishermen, the decrease in the amount of prey is mostly due to water pollution, poaching and invasive fish species. In 2018 hunting period, 387 500 kg silver fish (Atherina boyeri) and 5 900 kg pond fish (Carassius gibelio) were hunted by cooperatives and 790 875 TL income was obtained. 37.50% of the fishermen do not encounter any marketing problems, 22.50% low price, 25% of the money can not get on time, 2.50% of the problem is experiencing low demand. Total gross profit of cooperatives; It is 38 220 TL for Bayramhacılı fishermen, 73 780 TL for horticultural fishermen and 194 813 TL for Yamula fishermen. Bayramhacılı Cooperative 39.39%, Yamula Cooperative 49.36% and Bahçelik Cooperative has a 65.04% economic profitability.